Wirus atakuje systemy Windows 2000, XP, Vista, Server 2003 i Server 2008. Wykorzystując lukę w usłudze Server systemu, może umożliwić zdalną kontrolę nad częścią zasobów komputera, co z kolei może posłużyć do budowania tzw. botnetów, czyli liczących nawet miliony komputerów sieci zainfekowanych maszyn, które bez wiedzy swoich właścicieli np. rozsyłają spam.
Conficker pojawił się w sieci w październiku 2008 r. Mimo że już w połowie tego miesiąca Microsoft udostępnił aktualizację, która zabezpiecza systemy przed tym zagrożeniem, to do końca stycznia 2009 r. wirus zainfekował ok. 15 mln komputerów na całym świecie. Oznacza to, że Conficker został jednym z najbardziej rozpowszechnionych wirusów komputerowych na świecie w ciągu ostatnich lat, obok robaków Sasser i Blaster.
Microsoft postanowił reaktywować swój Anti-Virus reward Program, czyli nagradzania za wskazanie autorów wirusów. W 2004 r. program przyczynił się do aresztowania 18-letniego Niemca, autora wirusa Sasser, który poza niespodziewanym wyłączaniem komputerów na całym świecie spowodował m. in. wyłączenie systemów nawigacji brytyjskiej straży przybrzeżnej, banku Goldman Sachs oraz niemieckiej poczty. Sprawca otrzymał wyrok 21 miesięcy więzienia w zawieszeniu.