Ilość spamu w ruchu pocztowym nieznacznie wzrosła w porównaniu z majem i wynosiła średnio 83,3 proc. Najpopularniejszym tematem niechcianych wiadomości e-mail była śmierć Osamy bin Ladena, ostatnia część przygód Harrego Pottera oraz rocznica śmierci Michaela Jacksona - piszą eksperci Kaspersky Lab w raporcie.
Ilość spamu pochodzącego z Polski po raz kolejny zmniejszyła się - z 2,3 proc. do 1,8 proc. W rezultacie Polska spadła z 12 na 14 miejsce w rankingu największych źródeł niechcianych wiadomości e-mail.
W czerwcu Indie utrzymały pozycję największego spamera. Na drugie miejsce powróciła Brazylia, która odnotowała wzrost o 4,4 proc. w porównaniu z majem. Najbardziej znaczące zmiany w rankingu źródeł spamu obejmują spadek Korei Południowej z drugiego miejsca na czwarte oraz Rosji, która spadła o dwie pozycje i zajęła siódmą lokatę.
Statystyki pokazują, że prawie jedna trzecia całego anglojęzycznego spamu miała charakter oszustwa i była wysyłana z zamiarem wyłudzenia pieniędzy od użytkowników lub zawierała szkodliwy załącznik albo odsyłacz do szkodliwego kodu. Spam farmaceutyczny był drugą co do popularności kategorią niechcianych wiadomości. To rodzaj e-maili naciągających internautów poprzez zachęcanie do kupna leków (najczęściej viagry). Innym popularnym rodzajem spamu w czerwcu były oferty szybkich zarobków oraz wątpliwych pożyczek, jak również różnych towarów i usług, łącznie podróbkami produktów znanych projektantów.
Coraz więcej ataków na Facebooka
Odsetek phishingowych wiadomości e-mail (próbujących wyciągnąć poufne dane osobiste) nie zmienił się i stanowił 0,02 proc. całego ruchu pocztowego. Znacząco zwiększyła się jednak liczba ataków phishingowych na portale społecznościowe Facebook oraz Habbo, odpowiednio o 4,07 proc. i 6,25 proc., przez co serwisy te awansowały na trzecie i czwarte miejsce na liście najczęściej atakowanych organizacji.