Reklama

Jackiewicz: dziś nowi członkowie rad nadzorczych PR i TVP

Jeszcze dziś powołam członków rad nadzorczych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej - mówił dziennikarzom szef resortu skarbu państwa Dawid Jackiewicz.

Publikacja: 11.01.2016 13:47

Jackiewicz: dziś nowi członkowie rad nadzorczych PR i TVP

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Na najbliższe dni zapowiedział zmiany w radach nadzorczych Polskiej Agencji Prasowej i KGHM.

Minister skarbu państwa nie chciał podać, kogo powoła do trzyosobowych rad nadzorczych w TVP i PR. Zaznaczył, że informacja ta zostanie przekazana "dziś wieczorem, najpóźniej jutro rano".

Zapowiedział, że w najbliższych dniach planuje dokonać zmian również w radzie nadzorczej i zarządzie Polskiej Agencji Prasowej. Pytany, czy zmiany zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższego miesiąca, odpowiedział że "być może zdecydowanie szybciej".

Na zmiany i audyt muszą przygotować się także władze KGHM Polska Miedź. Do 18 stycznia br. ma zostać zmieniona rada nadzorcza KGHM "Polska Miedź".

Radzie w nowym składzie zostanie powierzone "zadanie oceny obecnego zarządu, z panem prezesem Wirthem na czele". Minister zapowiedział też rozpoczęcie audytu w spółce.

Reklama
Reklama

"Audyt ten musi przynieść odpowiedź na kilka podstawowych pytań; po pierwsze w jaki sposób dywersyfikować działalność spółki, by nie była ona narażona na problemy finansowe w sytuacji spadających cen miedzi".

Dodał, że "kiedyś budowano drugą nogę", taką jak telefonia "Dialog". "Nie wiem dlaczego zrezygnowano z tej drugiej nogi".

Przyznał, że sprzedaż "Dialogu" (w 2011 roku KGHM sprzedał sieć firmie Netia - PAP) wpłynęła w pewnym momencie na poprawę wyników finansowych spółki. "Dzisiaj widzimy, że ta druga noga byłaby wielkim wsparciem dla spółki".

"Chcemy, żeby ta potężna spółka była nadal perłą w koronie polskiej gospodarki" - zaznaczył Jackiewicz.

Zapowiedział też badanie, "na ile zasadna" była inwestycja KGHM w Chile (chodzi o inwestycję w kopalni Sierra Gorda).

Minister mówił też, że jego resort pracuje nad tym, "by od 2017 r. podatek miedziowy został albo zniesiony, albo znacznie ograniczony, albo też została zmieniona jego formuła, z korzyścią dla KGHM".

Reklama
Reklama

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o rtv mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły w dniu wejście w życie nowych przepisów, czyli w piątek.

Tego samego dnia Dawid Jackiewicz mianował na prezesa TVP Jacka Kurskiego, a Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk, na wiceprezesa TVP powołał Macieja Staneckiego, a do zarządu Polskiego Radia Marcina Paladego i Jerzego Kłosińskiego.

Polska Agencja Prasowa jest jednoosobową spółką skarbu państwa. Na podstawie ustawy z 1997 roku minister skarbu powołuje jej radę nadzorczą (5-7 osób) na trzyletnią kadencję, a ta zarząd (1-3 osoby), również na trzyletnią kadencję.

W skład obecnej rady nadzorczej PAP VII kadencji wchodzą Radosław Tabak (przewodniczący), Beata Chłodzińska, Piotr Koszewski, Stefan Karasiński, Wojciech Szeląg, Magdalena Świerczek i Beata Trejnowska. Ich kadencja upływa w 2017 roku.

Obecnie w PAP nie ma prezesa (od 2013 roku). Spółką kieruje dwuosobowy zarząd - Lidia Sobańska i Arkadiusz Szymanek.

Największym akcjonariuszem KGHM "Polska Miedź" jest skarb państwa, który ma 31,79 proc. kapitału zakładowego spółki. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy. Obecny prezes Herbert Wirth kieruje KGHM "Polska Miedź" od 2009 roku.

Media
TikTok tworzy spółkę w USA, by uniknąć zakazu. Jest decyzja ByteDance
Media
Netflix doszedł do 325 mln użytkowników. Telewizje nie oddają łatwo pola
Media
Polska branża gier może być mocniejsza. Rząd szykuje nową strategię
Media
82,7 mld dolarów na stole. Netflix zmienia strategię w bitwie o Warner Bros
Media
Polak przed ekranem. Mniej widzów streamingu, Polsat przed grupą TVN
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama