Grupa Allegro, największa platforma e-commerce w Polsce, przejęła dziś za w sumie 4,1 mld zł dwie firmy w sąsiednich krajach. Stała się właścicielem wywodzących się z Czech firm: Mall Group (za 867 mln euro w gotówce i akcjach) oraz WE|DO za 14 mln euro (w gotówce).

Sprzedającymi były trzy fundusze private equity: PPF, EP Investment kontrolowana przez Daniela Kretinsky’ego oraz Rockaway Capital, założony przez Jakuba Havrlanta.

„Cena nabycia może zostać podwyższona o 50 mln euro, w przypadku realizacji przez Grupę Mall krótkoterminowych celów w roku obrotowym kończącym się 31 marca br., jednak jest mało prawdopodobne, że takie dostosowanie nastąpi” – podano.

Kupujący obiecuje, że na tej fuzji potentatów e-commerce w regionie zyskają także sprzedawcy oferujący swoje produkty na arenie międzynarodowej.

„Wystawiając ofertę w jednym miejscu dotrą do dziesiątek milionów konsumentów na terenie Unii Europejskiej, jednocześnie zapewniając im szerszy wybór produktów, najlepsze ceny oraz sprawne dostawy” – napisano w informacji prasowej Allegro.

– Grupa kontynuuje europejską ekspansję. Nie tak dawno temu Allegro udostępniło swoją platformę klientom i sprzedawcom z całej Unii Europejskiej, zapewniając im najwyższej klasy wygodę zakupów. Dzisiaj, razem z Grupą Mall i WE|DO, finalizujemy transakcję, która umocni pozycję powiększonej grupy jako platformy pierwszego wyboru w całej Europie Środkowo-Wschodniej i poza nią – powiedział cytowany w informacji prasowej François Nuyts, prezes Allegro.

– Lokalni sprzedawcy mogą stać się teraz sprzedawcami międzynarodowymi, a klienci będą korzystać z możliwie najlepszych ofert. Do tej pory nie było gracza w handlu internetowym, który oferowałby tak szeroki wybór w tak konkurencyjnych cenach w całym regionie. To właśnie będziemy robić. Naszym celem jest zdobycie pozycji lidera w obszarze zakupów online w krajach, w których działa grupa. Osiągniemy to dzięki innowacyjnym i wygodnym narzędziom dla sprzedawców, co z kolei zapewni naszym klientom najszerszy wybór w konkurencyjnych cenach. Znacznie lepiej uzyskuje się efekt skali przy udziale lokalnych firm z sektora MŚP. Wspólny sukces przedsiębiorców i platformy zakupowej Allegro w Polsce będziemy powielać wszędzie tam, gdzie grupa prowadzi swoją działalność – dodał.

Od tej pory Grupa Allegro działać będzie w Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii i Chorwacji. W jej ręku znajdą się marki: Mall, WE|DO, mimovrste, CZC.cz i – jak dotąd - Allegro, Ceneo i eBilet.

„Allegro będzie napędzać biznes Grupy Mall w modelu marketplace, tj. sprzedaży przez podmioty zewnętrzne, aby wzmocnić rozwój całej grupy, a wszyscy jej klienci będą mogli stopniowo korzystać z programu lojalnościowego Smart! oraz benefitów, takich jak darmowe dostawy, opcja kup-teraz-zapłać-później w ramach Allegro Pay, czy dostęp do platformy B2B. Sprzedawcy skorzystają z innowacyjnych rozwiązań i produktów reklamowych, a wszystkie strony - z najlepszych w swojej klasie dostaw dzięki bezkonkurencyjnej ofercie logistycznej grupy” - podano.

Allegro zapowiada, że platformy i spółki nowej grupy będą stopniowo integrowane, a wdrażanie strategicznych rozwiązań skierowanych do klientów rozpocznie się w całej grupie natychmiast.

J.P. Morgan pełnił funkcję wyłącznego doradcy finansowego, a Clifford Chance był doradcą prawnym Allegro przy transakcji. Morgan Stanley pracował jako wyłączny doradca finansowy dla Grupy Mall i jej akcjonariuszy. White & Case był doradcą prawnym akcjonariuszy Grupy Mall, natomiast Šrubař & Partners był doradcą prawnym dla przejmowanych spółek.