Branża reklamowa chce samoregulacji ws. piwa

Rada Reklamy i producenci trunku z chmielu zaproponują resortowi zdrowia własne pomysły na obostrzenia dla reklam piwa w telewizji. Ich zdaniem planowany przez rząd zakaz będzie nieskuteczny.

Aktualizacja: 30.11.2017 07:24 Publikacja: 29.11.2017 20:00

Branża reklamowa chce samoregulacji ws. piwa

Foto: 123RF

Projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest teraz na etapie konsultacji, w których biorą udział branża piwna i reklamowa. Przewiduje, że dozwolone dzisiaj między godz. 20 i 6 rano reklamy piwa w telewizji, radiu, kinach i teatrach będą mogły być emitowane tylko między godz. 23 i 6 rano.

– Chcemy zaproponować regulatorom, którymi w tym przypadku są Ministerstwo Zdrowia i PARPA, samoregulację w zakresie reklamy piwa: spróbować ograniczyć ją w taki sposób, by osiągnąć podstawowy cel, jakim jest ograniczenie picia alkoholu, zwłaszcza wśród młodzieży. Zakaz reklamy piwa w telewizji w godzinach 20–23 nie rozwiąże tego problemu – spowoduje, że przeniosą się one do internetu, gdzie jest jeszcze więcej młodszych odbiorców – mówi „Rz" Zbigniew Gajewski, nowy dyrektor generalny Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy, który przyjmuje skargi na reklamy w Polsce i rozpatruje je na podstawie samoregulacyjnego kodeksu etyki reklamy.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Media
Nowy „Plus Minus”: 20 lat Polski w UE. Dobrze wyszło (tylko teraz nie wychodźmy!)
Media
Unia Europejska i USA celują w TikToka. Chiński gigant uzależnia użytkowników
Media
Wybory samorządowe na celowniku AI. Polska znalazła się na czarnej liście
Media
Telewizje zarobią na streamingu. Platformy wchodzą na rynek reklamy
Media
Koniec ekspansji platform streamingowych? Netflix ukryje dane
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?