Pracownicy Google maja w sumie 6 miesięcy bezpłatnego urlopu by ostatecznie zdecydować, czy chcą pozostać na swoich dotychczasowych stanowiskach w koncernie.

Według telewizji CNBC, która dotarła do wewnętrznych dokumentów koncernu, pracownicy mieli czas do 3 grudnia na zadeklarowanie statusu szczepień i przesłanie dokumentów potwierdzających lub złożenie wniosku o zwolnienie medyczne lub religijne. Firma poinformowała, że po tej dacie zacznie kontaktować się z pracownikami, którzy nie przesłali swojego statusu lub nie zostali zaszczepieni, a także z tymi, których wnioski o zwolnienie nie zostały zatwierdzone.

Czytaj więcej

Google znowu zmienia plany. Popracuje zdalnie do 2022 r.

"Każdy, kto wchodzi do budynku Google'a musi być w pełni zaszczepiony lub mieć zatwierdzoną możliwość pracy na miejscu" – napisano w notatce, która otrzymała kadra kierownicza koncernu. Google nie traktuje częstych testów jako alternatywy wobec szczepień.

Do 18 stycznia niezaszczepieni pracownicy zostaną wysłani na 30-dniowy płatny urlop, jeśli po tym terminie nie zdecydują się na szczepienia to czeka ich półroczny urlop bezpłatny. A i gdy i to nie spowoduje, że zmienią zdanie to od lipca będą wręczane wypowiedzenia.

18 stycznia 2022 r. jest związany z decyzją administracji Joe Bidena, która nakazała amerykańskim firmom, w których pracuje co najmniej 100 osób, by do tego dnia wszyscy pracownicy byli zaszczepieni lub regularnie badani. Sąd federalny pod koniec listopada wstrzymał wykonanie tego nakazu, po tym jak 19 stanów pozwało administrację Bidena. W prawie wszystkich stanach, które zdecydowały się na pozwy, stopień wyszczepienia populacji jest poniżej średniej krajowej.

Większość firmy z branży technologicznej wciąż stawia na pracę zdalną. Google, jednak zdecydował, że po nowym roku chciałby przejść na model hybrydowy, tak by pracownicy pojawiali się w biurach trzy dni w tygodniu. Pracownicy koncernu nie są tym pomysłem zachwyceni. Kilkaset osób podpisało manifest sprzeciwiający się pracy hybrydowej.

Czytaj więcej

Chcesz wrócić do biura? Google i Facebook: Zaszczep się!