Czas spędzany na czytaniu gazety w Turcji – 64 minuty – to rekord w skali świata – wynika z raportu Światowego Stowarzyszenia Gazet (WAN).

Wśród przebadanych narodów dziennie dużo czasu na przeglądanie gazet poświęcają też mieszkańcy Afryki Południowej, którzy czytają gazety przez 48 minut dziennie, Szwajcarzy (44 min) i Kolumbijczycy (43 min). Najmniej czasu nad gazetami spędzają natomiast Rosjanie (średnio zaledwie 10 min dziennie), mieszkańcy Mongolii (15,7 min dziennie) i Hiszpanie (18 min dziennie). Dla Polski takich danych w raporcie nie ma.

[wyimek]1,9 mld ludzi na całym świecie czyta codziennie przynajmniej jedną gazetę[/wyimek]

Wysoki wskaźnik w Turcji może wynikać m.in. z tego, że ceny dzienników w przeliczeniu na dolary zaczynają się od zaledwie 8 centów za egzemplarz. To bardzo mało w porównaniu z innymi krajami. Najtańszą na świecie gazetę można jednak kupić gdzie indziej – w Boliwii. Żeby kupić tam dziennik, można wejść do kiosku z zaledwie 5 centami w kieszeni. Tanio jest też na Sri Lance i na Ukrainie (najtańsza gazeta kosztuje 6 centów). Polska mieści się w tym zestawieniu pośrodku listy, którą zamykają kraje najdroższe, jak np. Islandia. Tam z polskiej perspektywy gazety są bardzo drogie – najtańsza kosztuje 4,52 dol. Drogo jest też na Litwie (minimalna cena gazety to 3,16 dol.). W większości krajów minimalna cena nie przekracza jednak 1 dol. za egzemplarz.

Polska zalicza się natomiast do krajów, gdzie prasa jest objęta stosunkowo niskim, 7-proc. VAT. Są jednak kraje, w których wydawcy płacą zerową stawkę tego podatku. Tak jest np. w USA, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Belgii, Danii czy na Ukrainie. Najwyższym podatkiem gazety są obłożone w Argentynie (aż 21 proc.), Chile (19 proc.), Boliwii (17,5 proc.), Bułgarii (20 proc.) i Finlandii – 22 proc.