O cyberbezpieczeństwie w Krakowie

26 września rusza CYBERSEC. To jedna z najważniejszych konferencji na temat naszego cyberbezpieczeństwa.

Publikacja: 15.09.2016 21:35

O cyberbezpieczeństwie w Krakowie

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W tegorocznej odsłonie CYBERSEC udział weźmie ponad 600 uczestników z 20 krajów, a podczas dwóch dni intensywnych debat głos zabierze 120 prelegentów. Celem spotkania jest wypracowanie strategicznych rekomendacji dla wzmocnienia cyberbezpieczeństwa Unii Europejskiej i NATO.

Jak podkreśla Instytut Kościuszki, organizator konferencji, do Krakowa zawitają najważniejsi eksperci z Europy oraz krajów będących liderami cyberrozwiązań – Stanów Zjednoczonych, Izraela i Kanady. Wśród wielu potwierdzonych prelegentów znajdują się m.in.: Anna Streżyńska – minister cyfryzacji, Tomasz Zdzikot – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Melissa Hathaway – były ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w administracji George'a W. Busha i Baracka Obamy, obecnie starszy doradca na Uniwersytecie Harvarda, Jamie Shea – zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa, Ann Johnson – wiceprezes CISO w Microsoft, Alastair Teare – CEO Deloitte w Europie Środkowej.

Jak co roku panele dyskusyjne CYBERSEC będą się odbywały w ramach czterech znanych ścieżek tematycznych: Państwo, Wojsko, Przyszłość i Biznes. Nie zabraknie również wielu ciekawych formatów, w tym sesji dotyczących cyberprzestępczości.

Ścieżka Państwo poświęcona będzie budowaniu wielopodmiotowej współpracy pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej w celu wypracowania regionalnego systemu cyberbezpieczeństwa. Eksperci porozmawiają także o implementacji przyjętej niedawno unijnej dyrektywy ds. bezpieczeństwa sieci i informacji (NIS).

Ścieżka Wojsko skupi się na kwestiach związanych z cyberobroną państw NATO. Dyskusje opierać się będą na konkluzjach lipcowego szczytu sojuszu w Warszawie, podczas którego pojawiła się deklaracja o strategicznej współpracy NATO–UE w obszarze cyberbezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych, a cyberprzestrzeń uznana została za operacyjną domenę działań wojennych. Dodatkowo eksperci omówią walkę z terroryzmem za pomocą cybernarzędzi oraz metody wykorzystywane przez terrorystów do komunikowania się i zdobywania informacji.

Podczas ścieżki Przyszłość analizowane będą wyzwania płynące z coraz większego deficytu podaży cyberspecjalistów. Uczestnicy sesji porozmawiają także o promowaniu i rozwoju innowacyjnych produktów oraz usług dla cyberbezpieczeństwa. To one są kluczowe w wyścigu o przewagę nad hakerami w cyberprzestrzeni.

W ścieżce Biznes eksperci skupią się na tworzeniu mechanizmów efektywnej współpracy publiczno-prywatnej i cyberbezpieczeństwie systemów sterowania przemysłowego.

II Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC to jedna z najważniejszych konferencji tego typu w Europie. W tym roku odbędzie się 26 i 27 września w Krakowie. „Rzeczpospolita" jest patronem imprezy.

Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku