Reklama
Rozwiń

Rubens na polskim rynku sztuki

„Portret damy” Petera Paula Rubensa trafi 17 marca na aukcje w Desa Unicum. Dzieła tej klasy nie było dotychczas na polskim rynku.

Publikacja: 05.02.2022 14:57

Rubens na polskim rynku sztuki

Foto: Materiały prasowe/Desa Unicum

Estymacja wyjątkowego obrazu wynosi 18-24 mln złotych, więc może zostać najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Polsce.

Ranga wydarzenia jest tym wyższa, że obrazy Rubensa rzadko pojawiają się na aukcjach.

Obraz mistrza baroku przedstawia młodą kobietę o ciemnych oczach i włosach, ubraną w czarną, aksamitną suknię. Przez ponad 300 lat dzieło uznawane było za portret Isabelli Brant, pierwszej żony Rubensa, obecnie sądzi się, że może przedstawiać jedną z jej sióstr. Inna hipoteza głosi, że modelka była członkinią rodziny Duarte, wpływowych żydowskich jubilerów z XVII-wiecznej Antwerpii.

Ostatnio wykonana konserwacja dzieła, badania technologiczne oraz stylistyczno-atrybucyjne potwierdziły autorstwo Rubensa z udziałem jego warsztatu.

Licząca niemal 400 lat praca przez ostatnie dziesięciolecia pozostawała w rękach prywatnych i nie była pokazywana publicznie od 1965 roku.

„Portret damy” ma doskonale udokumentowaną historię: od momentu opuszczenia pracowni artysty w Antwerpii około 1626 roku do czasów współczesnych Jednym z pierwszych właścicieli płótna był Sir Peter Lely, wybitny malarz na Wyspach Brytyjskich, przyjaciel Rubensa i kolekcjoner dzieł sztuki. Następnie przez dwa stulecia obraz znajdował się w najwspanialszej rezydencji nowożytnej Anglii – pałacu Stowe, w kolekcji książąt Buckingham i Chandos. Sprzedany w londyńskim Christie’s w 1848 roku trafił później m.in. do znanych marszandów i kolekcjonerów: Roberta Roe, Wynne’a Ellisa i Julesa Porgèsa. W połowie XX wieku „Portret damy” znalazł się w paryskiej kolekcji rodziny egipskiego księcia Mohammeda Alego Ibrahima i księżniczki Hanzade, w której pozostawał do 2011 roku. 

Po raz ostatni publicznie był prezentowany na wystawie w Brukseli w 1965 roku.

Portrety Rubensa rzadko pojawiają się na aukcjach, a kolekcjonerzy gotowi są płacić za nie ogromne sumy. W 2020 roku „Portret młodej kobiety trzymającej łańcuch” sprzedany został w Christie’s za prawie 4 mln funtów, z kolei dom aukcyjny Sotheby’s trzy lata wcześniej wystawił „Portret damy w czarnej sukni i płaszczu na tle czerwonej draperii”, ostatecznie sprzedany za 3 mln funtów. Najdroższym dziełem flamandzkiego malarza pozostaje od 2002 roku monumentalne płótno „Rzeź niewiniątek”, sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby’s za 49,5 mln funtów. A tuż za nim znajduje się obraz „Lot z córkami”, za który w 2016 roku nabywca zapłacił 44,88 mln funtów.

Dzieło Rubensa można będzie zobaczyć na przedaukcyjnej wystawie w DESA Unicum w Warszawie od 18 lutego do 17 marca. Wstęp na ekspozycję bezpłatny.

Malarstwo
Wawel: Jacek Malczewski jako kronikarz wyprawy archeologicznej
Malarstwo
Andy Warhol na polskiej aukcji
Malarstwo
„Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego wraca na rynek sztuki
Malarstwo
Dwa razy kosmiczny Kandinsky i Polacy z jego orbity
Malarstwo
Urodzinowa wystawa Edwarda Dwurnika