99 urodziny Lema

12 września Stanisław Lem – pisarz futurolog, autor „Solaris” i „Cyberiady”, obchodziłby 99 urodzony. Fani jego twórczości organizują z tej okazji wiele wydarzeń i spotkań lemologów.

Publikacja: 12.09.2020 11:34

99 urodziny Lema

Foto: materiały prasowe

Kraków jako Miasto literatury UNESCO obchodzi 99. urodziny Stanisława Lema pod hasłem „Dzisiaj jest jutro”. W tym roku przede wszystkim uczciły je teatry krakowskie.

Teatr Ludowy wystawia „Solaris” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Reżyser uważa, że historia rozgrywająca się w zamkniętej przestrzeni statku kosmicznego koresponduje z naszymi przeżyciami z czasów pandemii. I zauważa, że książka ta nigdy nie straciła swojej uniwersalności, ale „przed pandemią doświadczenie astronauty było dla nas absolutnie abstrakcyjnym doświadczeniem. COVID sprawił, że przez dwa miesiące żyliśmy w kapsułach. Zostaliśmy w nich zamknięci z tym, co najbardziej niewygodne. Każdy z nas formułuje swoje życie, mając do dyspozycji cały świat, tworząc balans między tym, co jest w domu i poza domem. Nagle dom stał się domem turbo./…/ Kiedy byliśmy w zamknięciu, nie było przed nimi ucieczki. Trudno byłoby znaleźć człowieka, który by powiedział, że nie skonfrontował się ze sobą. To jest esencja doświadczenia solaryjskiego”. Spektakl można oglądać w teatrze, jak również wirtualnie.

Teatr Groteska ma w repertuarze „Dzienniki gwiazdowe” w adaptacji Małgorzaty Zwolińskiej i w reżyserii Adolfa Weltschka,. Lem wnikliwie analizuje tu ludzką naturę, konsekwencje rozwoju techniki i nauki, a także materialny i duchowy dorobek ludzkości. 19 września o godz. 17 w Teatrze Groteska odbędzie się też dyskusja pod hasłem „Ludzie jak roboty, roboty jak ludzie, którego gościem będzie m.in. Jacek Dukaj. Można ja będzie również oglądać w transmisji on-line na pro?lu facebookowym Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

A Teatr Łaźnia Nowa włącza się w obchody urodzin Stanisława Lema projektem „Lem vs. P.K. Dick” w reżyserii Mateusza Pakuły. Spektakl bazuje na biografii i twórczości dwóch wizjonerów, należących do kanonu światowej literatury science-fiction: Stanisława Lema i Philipa K. Dicka. Premiera 25 września.

Teatr zaprasza zarazem 27 września na dyskusję „Wygodne kłamstwa niewygodne prawdy, czyli Lem vs. P.K. Dick i inne fantastyczne teorie spiskowe” (o godz. 19.30) z udziałem Wojciecha Orlińskiego, Matusza Pakuły i Łukasza Lamży, transmitowaną też na pro?lu facebookowym Krakowa Miasta Literatury UNESCO

A już 12-13 września można dołączyć do międzynarodowej konferencji naukowej połączonej z konwentem fanowskim. W jej ramach dostępne są on-line dwie dyskusje na kanale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w serwisie YouTube i na profilu facebookowym Filozofikonu. Uczestnikami pierwszej „Lem a ciało i seksualność” są Wojciech Orliński – autor biografii „Lem. Życie nie z tej ziemi” oraz Agnieszka Gajewska (12 września, godz. 16). A następnego dnia (13 września o godz. 18:15) w dyskusji „Fantastyka czy futurologia: obowiązki cywilizacyjne literatury science ?ction” wezmą udział: Łukasz Kucharczyk, Krzysztof M. Maj, Kamila Grabowska-Derlatka.

Książki Stanisława Lema zyskały światową sławę, przetłumaczono je na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Ich autor przewidział powstanie tabletów, e-booków, smartfonów, a nawet internetu. Wpłynął na innych współczesnych pisarzy fantastyki i zainspirował wiele adaptacji filmowych, np. „Solaris”, jak i gier komputerowych, m.in. tak popularną jak „The Sims”.

Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Kinga Wyrzykowska o „Porządnych ludziach”
Literatura
„Żądło” Murraya: prawdziwa Irlandia z Polakiem mechanikiem, czarnym charakterem
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Mateusz Grzeszczuk o „Światach lękowych” i nie tylko
Literatura
Zmarły Mario Vargas Llosa był piewcą wolności. Putina nazywał krwawym dyktatorem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Literatura
Zmarł laureat Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne