Kraków jako Miasto literatury UNESCO obchodzi 99. urodziny Stanisława Lema pod hasłem „Dzisiaj jest jutro”. W tym roku przede wszystkim uczciły je teatry krakowskie.

Teatr Ludowy wystawia „Solaris” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Reżyser uważa, że historia rozgrywająca się w zamkniętej przestrzeni statku kosmicznego koresponduje z naszymi przeżyciami z czasów pandemii. I zauważa, że książka ta nigdy nie straciła swojej uniwersalności, ale „przed pandemią doświadczenie astronauty było dla nas absolutnie abstrakcyjnym doświadczeniem. COVID sprawił, że przez dwa miesiące żyliśmy w kapsułach. Zostaliśmy w nich zamknięci z tym, co najbardziej niewygodne. Każdy z nas formułuje swoje życie, mając do dyspozycji cały świat, tworząc balans między tym, co jest w domu i poza domem. Nagle dom stał się domem turbo./…/ Kiedy byliśmy w zamknięciu, nie było przed nimi ucieczki. Trudno byłoby znaleźć człowieka, który by powiedział, że nie skonfrontował się ze sobą. To jest esencja doświadczenia solaryjskiego”. Spektakl można oglądać w teatrze, jak również wirtualnie.

Teatr Groteska ma w repertuarze „Dzienniki gwiazdowe” w adaptacji Małgorzaty Zwolińskiej i w reżyserii Adolfa Weltschka,. Lem wnikliwie analizuje tu ludzką naturę, konsekwencje rozwoju techniki i nauki, a także materialny i duchowy dorobek ludzkości. 19 września o godz. 17 w Teatrze Groteska odbędzie się też dyskusja pod hasłem „Ludzie jak roboty, roboty jak ludzie, którego gościem będzie m.in. Jacek Dukaj. Można ja będzie również oglądać w transmisji on-line na pro?lu facebookowym Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

A Teatr Łaźnia Nowa włącza się w obchody urodzin Stanisława Lema projektem „Lem vs. P.K. Dick” w reżyserii Mateusza Pakuły. Spektakl bazuje na biografii i twórczości dwóch wizjonerów, należących do kanonu światowej literatury science-fiction: Stanisława Lema i Philipa K. Dicka. Premiera 25 września.

Teatr zaprasza zarazem 27 września na dyskusję „Wygodne kłamstwa niewygodne prawdy, czyli Lem vs. P.K. Dick i inne fantastyczne teorie spiskowe” (o godz. 19.30) z udziałem Wojciecha Orlińskiego, Matusza Pakuły i Łukasza Lamży, transmitowaną też na pro?lu facebookowym Krakowa Miasta Literatury UNESCO

A już 12-13 września można dołączyć do międzynarodowej konferencji naukowej połączonej z konwentem fanowskim. W jej ramach dostępne są on-line dwie dyskusje na kanale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w serwisie YouTube i na profilu facebookowym Filozofikonu. Uczestnikami pierwszej „Lem a ciało i seksualność” są Wojciech Orliński – autor biografii „Lem. Życie nie z tej ziemi” oraz Agnieszka Gajewska (12 września, godz. 16). A następnego dnia (13 września o godz. 18:15) w dyskusji „Fantastyka czy futurologia: obowiązki cywilizacyjne literatury science ?ction” wezmą udział: Łukasz Kucharczyk, Krzysztof M. Maj, Kamila Grabowska-Derlatka.

Książki Stanisława Lema zyskały światową sławę, przetłumaczono je na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Ich autor przewidział powstanie tabletów, e-booków, smartfonów, a nawet internetu. Wpłynął na innych współczesnych pisarzy fantastyki i zainspirował wiele adaptacji filmowych, np. „Solaris”, jak i gier komputerowych, m.in. tak popularną jak „The Sims”.