W tym roku przypada setna rocznica urodzin pisarza, autora bestselllerowego „Złego”, kryminału, który zbudował jego legendę. Jednym z wydarzeń festiwalu jest więc premiera książki „Nie taka Zła. Przewodnik po Warszawie Leopolda Tyrmanda” Grzegorza Sołtysiaka. Autor opisal w niej miejsca w stolicy, w których Tyrmand chętnie bywał i które wprowadził do swoich utworów. Przywołuje kilmat miasta z lat 50. i 60.  Grzegorz Sołtysiak jest historykiem, wykładowca akademickim i publicysta specjalizującym się w tematyce okresu PRL-u oraz varsavianistyce. Autorem m.in. „Filmowego przewodnika po Warszawie”. Spotkanie z nim z okazji promocji nowej książki będzie transmitowane  na facebooku festiwalowej strony 25 listopada o godz. 18.00.

O Warszawie czasów Leopolda Tyrmanda opowie także  Jerzy  S. Majewski 19 listopada o godz. 18 . I na tym spotkaniu przeniesiemy się w czas, kiedy Tyrmand pisał swój dziennik i powieści - „Zły” oraz „Życie towarzyskie i uczuciowe”. Był to okres dużych zmian. W 1954 roku socrealizm trwał jeszcze w najlepsze, ale wkrótce załamał się. Październik 1956 roku przyniósł odwilż, a wraz z nią rozkwit życia towarzyskiego, kulturalnego i społecznego. Tyrmand recenzował wówczas również warszawskie premiery kinowe.

Na pytanie, czy „Zły” może się odrodzić wspólcześnie próbuje odpowiedzieć Michał Walczak w minimusicalu „Miasto zarazy”, transmitowanym 21 listopada o godz 20. Spektakl rozgrywa się późną jesienią 2020 roku. Grasujące po pandemicznej Warszawie gangi bezrobotnych aktorów, klaunów, fryzjerów, filmowców oraz muzyków napadają na widzów i zmuszają ich do uczestnictwa w kulturze. Z rosnącą w mieście anarchią walczy Reżim Sanitarny, usiłujący zarazem odeprzeć kolejną falę zarazy.

A 18 listopada o godz 18 przypomniana zostanie jedna z pierwszych prób przeniesienia na scenę „Dziennika 1954” Leopolda Tyrmanda. Zobaczymy telewizyjny monodram z 1995 roku w reżyseii Jerzego Zalewskiego, w wykonaniu Piotra Fronczewskiego.

Można także dołączyć do warsztatów pisania kryminałów, prowadzonych przez Marcela Woźniaka – autora trylogii kryminalnej o detektywie Leonie Brodzkim oraz książek: „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie” i „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”. 

Piosenki, znaane przeboje z lat 50. i 60. śpiewać będą Barbara Wrońska i Katarzyna Groniec na koncercie „Szeptem do mnie mów” 22 listopada o godz. 20.00.

A na finał 27 listopada o godz 20 - odbędzie się koncert Leszka Możdżera, interpretującego utwory Krzysztofa Komedy. Usłyszymy m.in. „Memory of Bach” - utwór, który Sekstet Komedy wykonywał na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku. Warto dodać, że za organizację tamtego festiwalu odpowiadał komitet artystyczny pod przewodnictwem Leopolda Tyrmanda. Było to wówczas pierwsze takie wydarzenie powstałe na fali politycznej odwilży.

Organizatorem  obecnego XV Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodieje  jest Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego.

Więcej informacji znaleźć można na Facebooku i YouTube