Biografia J.D. Salingera w księgarniach

Osiągnął sukces „Buszującym w zbożu", po czym na pół wieku zniknął ze świata literatury i mediów. Co się wydarzyło, że przestał wydawać i zamilkł?

Aktualizacja: 11.12.2014 18:26 Publikacja: 11.12.2014 13:49

Biografia J.D. Salingera w księgarniach

Foto: materiały prasowe

Osnute tajemnicą życie J.D. Salingera rozszyfrowują David Shields i Shane Salerno w wydanej właśnie w Polsce biografii.

Był jednym z najbardziej zagadkowych twórców XX wieku i osobowością pełną sprzeczności. Jego pierwsza powieść „Buszujący w zbożu" z 1951 roku sprzedała się w ponad 65 mln egzemplarzy. Ale była ostatnią, która ujrzała światło dzienne. Po spektakularnym debiucie, Salinger przestał udzielać wywiadów i publikować. Pisał do końca życia (zmarł w 2010 roku), ale wszystkie rękopisy gromadził w sejfie. Przez pół wieku obsesyjnie chronił swoją prywatność.

David Shields i Shane Salerno próbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Salinger zniknął i co robił, gdy świat o nim zapomniał. Rozpoczynają swoją opowieść w czerwcu 1944 roku, w momencie lądowania Salingera wraz z 12 Pułkiem Piechoty w Normandii. Wskazują na traumatyczne doświadczenia frontowe: „wojna skruszyła jego psychikę, ale uczyniła z niego wielkiego twórcę." Uczestniczył w krwawych kampaniach. Jako pracownik kontrwywiadu przesłuchiwał jeńców, zdobywał informacje od cywilów, prowadził operacje na ziemi niczyjej. Okrucieństwo wojny wywołało u niego zespół stresu pourazowego.

Pisanie stanowiło dla Salingera rodzaj autoterapii umożliwiającej przepracowanie traumatycznych przeżyć. Było jednocześnie ucieczką od realności w świat fikcji literackiej – komentuje terapeuta Edward Jakubowicz. Ale prawdziwe ukojenie przyniosły Salingerowi aksjomaty wedanty: nie jesteś swoim ciałem, nie jesteś swoim umysłem, zrezygnuj z nazwiska i sławy. „Indyjski system filozoficzny zapewnił mu spokój duszy, ale unicestwił jako artystę" – piszą autorzy biografii. Po wycofaniu się z życia publicznego podróżował po świecie, romansował, dbał o dawnych przyjaciół i żywo interesował się popkulturą.

Książka Shields i Salerno to także opowieść o fenomenie „Buszującego w zbożu". W czasie wojny Salinger nosił przy sobie sześć pierwszych rozdziałów traktując je jak talizman chroniący przed koszmarem. Fani i krytycy od dawna zastanawiali się, czy główny bohater Holden Caulfield to jego alter ego. Biografowie pokazują, jak bardzo identyfikował się z tą postacią. Przypominają, że książka stała się lekturą obowiązkową zbuntowanych nastolatków. Ale inspirowała także morderców. Do dziś sprzedaje się jej pół miliona rocznie.

Prace nad „Salingerem" trwały 9 lat. Autorzy dotarli do korespondencji pisarza z bliskimi, przyjaciółmi oraz przewodnikami duchowymi, prowadzonej od 1940 do 2008 roku. To w większości nigdy niepublikowane materiały. Drugi filar książki stanowią rozmowy z ponad 200 osobami, które znały Salingera, ale rzadko wcześniej zabierały głos na jego temat. Są wśród nich jego kochanki, przyjaciele, opiekunowie, nauczyciele oraz towarzysze broni, z którymi przyjaźnił się do końca życia. Znajdziemy wypowiedzi kolegów ze szkoły, wydawców i redaktorów. Uwagami dzielą się wielbiciele i krytycy jego twórczości.

Dodatkowy atut to komentarze osobistości świata sztuki i mediów opowiadających o wpływie Salingera na współczesną popkulturę. Zobaczymy także ponad sto niepublikowanych dotąd fotografii, fragmenty dzienników, pamiętników, listów, wspomnień, akt sądowych, stenogramów zeznań i akt wojskowych.

„Salinger" to pozycja wyjątkowa na polskim rynku wydawniczym. Łączy w sobie to co najlepsze w literaturze biograficznej: solidne badania, pasję literacką, dbałość o rzetelność i ton moralnej neutralności. Czytelnik odkrywa nowe fakty z życia Salingera, a znane już fragmenty jawią mu się w odmiennym świetle. Przy tym napisana jest z niezwykłą dbałością o formę – mówi prof. Ewa Barbara Łuczak z Instytutu Anglistyki UW.

To fascynujący materiał do analizy i interpretacji bogatego w doświadczenia losu pisarza i w tym kontekście rozumienia jego sztuki – mówi dr. Małgorzata Toeplitz-Winiewska z wydziału psychologii UW.

Dla wszystkich fanów „Buszującego w zbożu" – lektura poruszająca – dodaje Staszek Dutka, literaturoznawca i fan Salingera.

Literatura
Co czytają Polacy, poza kryminałami, że gwałtownie wzrosło czytelnictwo
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Literatura
Rekomendacje filmowe: Intymne spotkania z twórcami kina
Literatura
Czesław Miłosz z przedmową Olgi Tokarczuk. Nowa edycja dzieł noblisty
Literatura
Nie żyje Leszek Bugajski, publicysta i krytyk literacki
Literatura
Ernest Bryll: zapomniany romantyk i Polak stojący w kolejce