Meszki potrafią zrobić dużą krzywdę. Trzeba się bronić, tylko jak?

Ukąszenie meszki to przykra dolegliwość. Może nawet zagrażać zdrowiu, w skrajnym przypadku - doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego Jak się bronić?

Publikacja: 28.06.2023 23:07

Meszki za pomocą aparatu gębowego nacinają skórę i wysysają krew

Meszki za pomocą aparatu gębowego nacinają skórę i wysysają krew

Foto: Adobe stock

mk

Są mniejsze od komarów, choć równie dokuczliwe. Czasem bywają mylone z muszkami owocówkami, ale w odróżnieniu od nich, atakują ludzi. Za pomocą aparatu gębowego nacinają skórę i wysysają krew. Meszki, owady z rzędu muchówek, pojawiają się w czerwcu i są utrapieniem dla ludzi i zwierząt. Podobnie, jak w przypadku komarów, kąsają tylko samice. Lubią ciepło, wilgoć, jaja składają w czystych zbiornikach wodnych. Atakują chmarami, wpadają do nosa, gardła, gryzą na potęgę.

W ślinie meszek są enzymy rozkładające białka i histamina. Po ugryzieniu meszki na skórze zostaje niewielka, ale swędząca ranka. Zazwyczaj powoduje rumień i niewielką opuchliznę opuchliznę. Ale może też wywołać ból głowy, a także wysoką gorączkę. W przypadku silnej alergii możliwy jest nawet wstrząs anafilaktyczny. Możliwe jest też zatrucie organizmu substancjami zawartymi w ślinie meszek.

Czytaj więcej

Koszmar z komarem. Czy należy wstrzymać opryski?

W przypadku ukłucia należy postępować podobnie, jak przy ukąszeniu komara: nie drapać, rankę posmarować papką mentolową, można zrobić kompres z wody z amoniakiem czy zastosować żel antyhistaminowy. Dla odczulenia warto zażyć wapno.

Jak się jednak przed nimi bronić? Warto unikać okolic zbiorników wodnych i osłaniać ciało odzieżą (długie spodnie, długie rękawy), a wózki dziecięce - moskitierą. Można stosować te same metody, którymi bronimy się przed komarami: spraye, płyny, spirale i świece odstraszające.

Czytaj więcej

Walka z komarami: jedni trują, inni budują domki dla ptaków

Jest też kilka wartych przetestowania domowych sposobów.

Meszki nie lubią silnie pachnących ziół, takich jak bazylia, mięta pieprzowa, tymianek czy koper włoski, czy kwiatów kocimiętki, lawendy, helitropu. Dobrze jest też mieć w otoczeniu geranium, komarzycę czy mirt. Skuteczne też są olejki eteryczne lub zapachowe. Meszki nie lubią olejku waniliowego, goździkowego czy lawendowego.

Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne