– Wykonywanie ćwiczeń na większości oferowanych na rynku urządzeń jest bezpieczne i nie przynosi szkody, pod warunkiem że stosuje się zasady opisane w instrukcji – mówi Dorota Ślebioda, kierownik rehabilitacji kliniki medycznej Lux-Med przy ul. Szernera. – Przed rozpoczęciem treningów warto zapytać profesjonalnego trenera fitness o to, jakie ćwiczenia będą dla nas najlepsze i najbezpieczniejsze. Można też kupić filmy instruktażowe.
Lekarka przestrzega, by przy doborze sprzętu pamiętać o przeciwwskazaniach, które mogą wykluczyć część ćwiczeń na danym urządzeniu. Dlatego najlepiej dobierać sprzęt po konsultacji z instruktorami.
Wszystkie sklepy sportowe oferują duży wybór urządzeń do ćwiczeń. Mogą to być urządzania areobowe lub siłowe. Z tych pierwszych największym zainteresowaniem cieszą się rowery stacjonarne lub eliptyczne (łączą funkcje klasycznego roweru, bieżni i stepera). Taki sprzęt angażuje wszystkie ważniejsze grupy mięśni, trenuje układ krążenia i w idealny sposób wspomaga spalanie tłuszczów.
– Steper w przeciwieństwie do biegania i chodzenia po schodach nie obciąża nadmiernie stawów, dlatego mogą go używać nawet osoby z dużą nadwagą – tłumaczą sprzedawcy w Delta Sport.
Michał Otulak, trener fitness z Focus Gymnasion w Warszawie, poleca też urządzenie do ćwiczeń mięśni brzucha. – Mogą to być ławeczki lub atlasy. Można również zdecydować na zakup piłki albo trampoliny.