Zatrzymać młodość

Botox, lipoliza iniekcyjna, mezoterapia bezigłowa – to najpopularniejsze zabiegi odmładzające, które nie wiążą się z chirurgiczną interwencją i długotrwałą rehabilitacją

Publikacja: 27.03.2008 12:27

Zatrzymać młodość

Foto: EAST NEWS

Dziś, by ująć sobie lat, nie trzeba decydować się na operację plastyczną. Nastała era elektroterapii, sonoterapii i elektrosonoforezy. W gabinetach kosmetycznych i lekarskich prym wiodą też wypełniacze – na czele z botoksem i kwasem hialuronowym. Listę hitów odmładzających zabiegów zamyka cała gama nowoczesnych peelingów.

W ostatnich latach medycyna estetyczna, dermatologia i kosmetologia przeżywają rozkwit. Na rynku ciągle się pojawiają nowości. Obecnie specjaliści promują zabiegi nieinwazyjne, które robi się za pomocą sprawdzonych, tradycyjnych metod oraz sprzętu od lat stosowanego w innych dziedzinach medycyny.

[srodtytul]Zbawienne działanie toksyny[/srodtytul]

Najlepszym przykładem zastosowania sprawdzonych w innych dziedzinach metod jest popularna dziś w medycynie estetycznej toksyna botulinowa typu A, czyli jad kiełbasiany, popularnie zwany botoksem, a od lat 70. ubiegłego wieku wykorzystywana w okulistyce do leczenia zeza. W 1989 roku botox odkryto ponownie, tym razem dla potrzeb medycyny estetycznej. Okuliści zaobserwowali bowiem, że osobom, którym leczy się zeza, wstrzykując jad kiełbasiany, wygładzają się zmarszczki wokół oczu. – Dziś podobnie jest z peelingami chemicznymi, jonoforezą, sonoforezą oraz innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi stosowanymi od wielu lat w różnych dziedzinach medycyny, a obecnie wykorzystywanymi w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii – twierdzi dr Waldemar Jankowiak, chirurg plastyczny, który w swojej Klinice Estetyki Ciała oferuje wyłącznie bezinwazyjne zabiegi odmładzające.

[srodtytul]Elektryzująca uroda[/srodtytul]

Dużą popularność zyskał też zabieg zwany Vip-elektrostymulacja. To zabieg fizjoterapeutyczny, podobny do tych przeprowadzanych w rehabilitacji przywracania sprawności mięśni po urazach lub długotrwałym unieruchomieniu. Wykonywany jest za pomocą specjalistycznego urządzenia. Stymuluje pracę mięśni, wzmacniając je, rozbudowując oraz ułatwiając zużycie przylegającej do nich tkanki tłuszczowej. Urządzenie pobudza mięśnie do rytmicznego skurczu podobnego do wysiłku fizycznego. – Mięśnie pobudza się do pracy za pomocą delikatnych, lecz intensywnie działających impulsów elektrycznych przepływających przez elektrody umieszczone w odpowiednich punktach ciała. Podczas zabiegu następuje przyspieszenie przemiany materii i krążenia krwi. Dzięki temu redukowana jest podskórna tkanka tłuszczowa, wzrasta jędrność i elastyczność mięśni – wyjaśnia Waldemar Jankowiak.

Najczęściej stymuluje się nim pośladki, mięśnie brzucha i ud. Zabiegi wykonuje się też na mięśnie twarzy, zapobiegając opadaniu policzków, czoła i brwi związanemu z wiekiem. Najlepsze efekty się uzyskuje, powtarzając elektrostymulację trzy razy w tygodniu. Minimalna ilość zabiegów dla trwałego efektu to dziesięć.

[srodtytul]Prosto w skórę[/srodtytul]

Mezoterapia to kolejna metoda wykorzystywana w medycynie od lat. – W dermatologii estetycznej stosuje się ją od lat 70. XX wieku. Polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczych bezpośrednio w skórę – wyjaśnia dr Elżbieta Gołębka, dermatolog. Mezoterapia to terapia w pełni biologiczna. Ma działanie rewitalizujące, a co najważniejsze, można ją stosować latami bez większego ryzyka. Dostarcza skórze naturalnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Efekty widać już po jednym zabiegu – skóra jest bardziej nawilżona i napięta. Dla poprawy komfortu pacjentów mezoterapia doczekała się wersji bezigłowej.

[srodtytul]Laserem w starość [/srodtytul]

W gabinetach zmarszczki bombarduje się też laserem, poraża prądem i niszczy podczerwienią. I choć brzmi to groźnie, to tak naprawdę są to zabiegi nie tylko skuteczne, ale bezpieczne i bezbolesne. W walce ze starością wykorzystuje się również fizyczne właściwości mikroprądów i ultradźwięków, które pobudzają metabolizm skóry i stymulują włókna mięśniowe twarzy. Świetne efekty przynoszą również zabiegi, które bazują na aktywności biologicznej czynnych substancji wprowadzanych do skóry za pomocą jonoforezy i sonoforezy. – Nie pojawiają się na nie reakcje alergiczne, a okres rekonwalescencji jest zredukowany do zera – zachwala Aneta Nowak, kosmetolog.

Kawitacja, czyli wygładzanie i oczyszczanie skóry za pomocą ultradźwięków, to w tej chwili jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Dzięki ultradźwiękom można z łatwością w skórę wtłoczyć aktywne substancje mające właściwości nawilżające i regenerujące. Najlepsze efekty widać przy zabiegach na skórze suchej, dojrzałej, zwiotczałej i niedotlenionej. Udowodniono również, że ultradźwięki przyspieszają metabolizm i prowadzą do rozpadu komórek tłuszczowych, dzięki czemu wspomagają odchudzanie i likwidują cellulit.

[srodtytul]Zalety światła[/srodtytul]

Innym przebojem gabinetów kosmetycznych jest podczerwień, którą stosuje się przy zabiegu tzw. infrasauny zwalczającej płytki i głęboki cellulit oraz głęboko oczyszczającej pory przez wypacanie. Jednocześnie podczerwień zwiększa efektywność zabiegów przez lepsze przyswajanie preparatów kosmetycznych. Wspomaga też działanie ultradźwięków i światła laserowego.

Samo światło lasera do wygładzania zmarszczek stosuje się dziś rzadko. Jego miejsce zajęło bowiem IPL – Intense Pulse Light, czyli impulsowe źródło światła potocznie nazywane laserem. – Światło lasera jest skoncentrowaną spójną wiązką światła monochromatycznego, czyli o jednej określonej długości fali. Działanie IPL polega natomiast na produkcji niespójnych fal świetlnych – wyjaśnia Aneta Nowak.

Fotoodmładzanie jest więc nowoczesną, nieinwazyjną metodą likwidowania objawów starzenia się skóry. Zabieg skraca i przebudowuje włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra jest jędrniejsza, bardziej elastyczna, zmniejszają się rozszerzone pory i wygładzają zmarszczki.

[srodtytul]Pod okiem lekarza[/srodtytul]

Na liście najpopularniejszych, a przy tym skutecznych zabiegów wykonywanych w gabinetach lekarskich są te, które działają wielokierunkowo. Przy regularnym stosowaniu można odmłodzić nie tylko wygląd, ale i skórę nawet o kilkanaście lat. – Mam pacjentkę, która przyszła do mnie sześć lat temu. Miała wówczas trzydzieści kilka lat. Dziś to kobieta po czterdziestce, a jej skóra jest młodsza niż sześć lat temu – przekonuje Waldemar Jankowiak. Najnowocześniejsze z tego typu zabiegów wykorzystują mechanizmy regeneracji naskórka. Pobudzają naturalne procesy odnowy skóry przez działanie m.in. eksfoliacji chemicznej i złuszczenia naskórka za pomocą związków chemicznych tj. Š i ‚ hydroksykwy oraz witaminy C i E. Skutecznie ze starością walczą też dostarczane skórze antyoksydanty, flawonoidy, retinol i witamina A. Równie popularne i mające pozytywne działanie są także te, które są przeznaczone do walki z konkretnym problemem do konkretnego rodzaju skóry. – A co najważniejsze, współczesna medycyna estetyczna daje możliwości modyfikacji zabiegów tak, by były skuteczne w przypadku indywidualnych potrzeb pacjentów – stwierdza Waldemar Jankowiak.

[srodtytul]Siła witamin[/srodtytul]

Najlepszym przykładem jonoforezy są zabiegi robione na bazie witaminy C, czyli kwasu askorbinowego wprowadzanego do głębokich warstw skóry za pomocą specjalistycznego urządzenia. W gabinetach mamy do wyboru całą gamę tego typu zabiegów, począwszy od tych opartych wyłącznie na witaminie C (Revita C). Zalecany jest jako kontynuacja terapii odmładzających po peelingach medycznych oraz leczeniu laserem. Można też stosować go jako samodzielny cykl leczenia w terapii przeciwstarzeniowej, szczególnie w okresach większego ryzyka uszkodzenia skóry i nasłonecznienia. Wykonuje się go również jednorazowo, np. tuż przed wakacjami w miejscu o silnym nasłonecznieniu albo zimą przed wyjazdem na narty, aby ochronić skórę przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV i wolne rodniki.

Revita C plus to natomiast zabieg wzbogacony o kwas glikolowy. Przeznaczony dla osób ze skórą normalną, mieszaną i tłustą. Wykorzystuje działanie odmładzające i rozjaśniające witaminy C wprowadzanej metodą jonoforezy do głębokich warstw skóry oraz wzmocnienie tego działania i pobudzenie skóry do regeneracji przez kwas glikolowy. Wyraźnie poprawia wygląd skóry, a w cyklach leczenia stanowi element długotrwałej terapii przeciwstarzeniowej. Zalecany jako zabieg jednorazowy, poprawiający wygląd „na wyjście” (należy wykonać ok. pięciu dni wcześniej) lub w seriach jeden zabieg co jeden – dwa tygodnie, w sumie cztery zabiegi.

Antiage C natomiast to podstawowa profilaktyka przeciwstarzeniowa dla osób po 30. roku życia. Zabieg głęboko nawilżający, stymulujący prawidłową odbudowę komórek naskórka, przeciwdziałający skutkom oddziaływania promieni UV i czynników środowiskowych. Pobudza syntezę kolagenu, hamuje powstawanie nadmiernego i niekontrolowanego zabarwienia skóry przy skłonnościach do przebarwień. Zalecany jako działanie profilaktyczne dla osób po 30. roku życia. Szczególnie polecany w przypadku narażenia na nadmierny wpływ promieniowania UV lub dymu tytoniowego.

[srodtytul]Anti-aging[/srodtytul]

To doskonała profilaktyka w starzeniu się skóry. Jej sukces tkwi w składzie. To aż 55 składników, które wstrzyknięte bezpośrednio w skórę nawilżają ją, likwidują zmarszczki oraz przywracają jej gęstość i wiotkość. Co zawiera preparat do mezoterapii anti-aging? Kwas hialuronowy, który ma właściwości higroskopijne i przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych. Witaminy A, B i C, które przyśpieszają odnowę komórek, poprawiają metabolizm i zwiększają syntezę kolagenu. Zawarte w niej kwasy nukleinowe umożliwiają regulację syntezy białek.

Rezultaty widoczne są już po pierwszym zabiegu – skóra jest bardziej nawilżona i napięta. Jednak efekty kumulują się po kilku zabiegach. Wówczas skóra staje się jędrna i gładka.

[srodtytul]Nie ma róży bez kolców [/srodtytul]

– Należy pamiętać, że działające skutecznie i mające aktywny wpływ na ludzki organizm substancje i zabiegi fizjoterapeutyczne są zawsze obarczone niewielką ilością objawów niepożądanych. Występują rzadko i ich nasilenie jest różne, ale może się zdarzyć, że konieczna jest rezygnacja z danego rodzaju zabiegu lub zmiana w programie leczenia – przestrzega Waldemar Jankowiak, który prosi swoje pacjentki o informowanie o nadwrażliwości na stosowane substancje. By zabiegi były nieszkodliwe, ważne jest też, aby pytać o skutki np. działania słońca, ponieważ ekspozycja słoneczna jest przeciwwskazaniem dla większości zabiegów.

[ramka]Przykładowe ceny zabiegów odmładzających:

- Korygowanie policzków, konturów twarzy (Voluma, Restylan Sub-Q) – od 2 tys. do 3,3 tys. zł

- Odmładzanie tkanek grzbietów dłoni (kwas hialuronowy, kolagen) – 1,5 tys. zł

- Zabiegi wypełniania z użyciem materiałów permanentnych (Aquamid) – od 1,6 tys. zł

- Wygładzanie zmarszczek za pomocą toksyny botulinowej (botox, Dysport)

- zmarszczki okołooczne, kurze łapki – ok. 600 zł

- zmarszczki glabelarne, lwie zmarszczki – od 600 zł

- zmarszczki poprzeczne czoła – od 450 zł

- wygładzanie szyi – od 600 zł

- unoszenie kącików ust – od 600 zł

- Rewitalizacja mezoterapią skóry twarzy i dekoltu kwasem hialuronowym – od 300 do 600 zł [/ramka]

Dziś, by ująć sobie lat, nie trzeba decydować się na operację plastyczną. Nastała era elektroterapii, sonoterapii i elektrosonoforezy. W gabinetach kosmetycznych i lekarskich prym wiodą też wypełniacze – na czele z botoksem i kwasem hialuronowym. Listę hitów odmładzających zabiegów zamyka cała gama nowoczesnych peelingów.

W ostatnich latach medycyna estetyczna, dermatologia i kosmetologia przeżywają rozkwit. Na rynku ciągle się pojawiają nowości. Obecnie specjaliści promują zabiegi nieinwazyjne, które robi się za pomocą sprawdzonych, tradycyjnych metod oraz sprzętu od lat stosowanego w innych dziedzinach medycyny.

Pozostało 95% artykułu
Kultura
Arcydzieła z muzeum w Kijowie po raz pierwszy w Polsce
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Seriale roku, rok seriali
Kultura
Laury dla laureatek Nobla
Kultura
Nie żyje Stanisław Tym, świat bez niego będzie smutniejszy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Kultura
Żegnają Stanisława Tyma. "Najlepszy prezes naszego klubu"