[b]Rz: Jak dużo ludzi w Polsce cierpi na astmę oskrzelową?[/b]
[b]Krzysztof Byśkiniewicz:[/b] Chorych wciąż przybywa, obecnie mamy do czynienia z prawdziwą epidemią choroby. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 15 lat liczba chorujących na astmę wzrośnie z obecnych 300 mln o kolejne 100 mln. Na podstawie wyników przeprowadzonego kilka lat temu w Polsce badania epidemiologicznego stwierdzono, że choruje ok. 5,4 proc. dorosłych i 8,6 proc. dzieci.
[b]Jakie są przyczyny choroby? Kto jest szczególnie narażony na zachorowanie?[/b]
Astma rozwija się wskutek nakładania się na siebie czynników genetycznych (wrodzonych, predysponujących do choroby) oraz czynników środowiskowych (wyzwalających pojawienie się objawów choroby). Do środowiskowych czynników ryzyka zachorowania na astmę należą m.in.: alergeny, zanieczyszczenie środowiska, dym tytoniowy, zakażenia układu oddechowego, zakażenia pasożytnicze, dieta i leki, otyłość. Astmę powodują także alergeny wziewne, szczególnie kurz domowy, pyłki roślin, antygeny naskórka zwierząt, pleśnie. Również niektóre pokarmy mogą powodować napady duszności, m.in. owoce morza i orzechy. Na zachorowanie narażeni są ci, u których w rodzinie występuje astma bądź alergia. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia astmy należą nadwaga i otyłość. W ostatnich latach notuje się dynamiczny wzrost zapadalności na astmę zawodową, a więc spowodowaną niekorzystnym wpływem na organizm substancji spotykanych w miejscu pracy. Do tej pory poznano kilkaset substancji odpowiedzialnych za rozwój astmy. Najczęściej do rozwoju astmy zawodowej dochodzi u pracowników przemysłu chemicznego (chorują m.in. lakiernicy mający kontakt z lakierami i farbami w sprayu) i spożywczego (piekarze, młynarze).
[b]Astma jest chorobą przewlekłą, charakteryzuje się nawracającymi napadami duszności i świstów. Jakie inne objawy mogą świadczyć o chorobie?[/b]