Zmiana diety, porzucenie nałogów, aktywny, ale spokojny tryb życia i przestrzeganie zaleceń lekarskich. Zmiana życiowych przyzwyczajeń nie musi oznaczać u chorych końca radości i rezygnacji ze wszystkich osobistych planów, aspiracji czy nawet krótszego życia.
Co łączy poetę Jana Kasprowicza, pisarza Kornela Makuszyńskiego i znakomitą wokalistkę jazzową Ellę Fitzgerlad? Wszyscy oni chorowali na cukrzycę. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w Polsce w 2005 roku 9,1 proc. dorosłego społeczeństwa miało cukrzycę lub stan przedcukrzycowy.
– Te liczby są bardzo duże, groźne, pokazują, jak poważnym problemem społecznym jest ta choroba – mówi prof. zw. dr hab Jan Tatoń, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Szpital Bródnowski), autor książki „Cukrzyca w Polsce – można lepiej” (wspólnie z prof. A. Czech). Dodaje, że w momencie gdy pacjent słyszy diagnozę lekarską, to na ogół przeżywa emocjonalny wstrząs.
– Chorzy widzą wówczas, że ich zdolność do zdrowia i życia, do realizacji swoich planów i marzeń jest bardzo poważnie zagrożona. Pojawia się u nich bardzo ciężka reakcja psychoemocjonalna, którą lekarze muszą zmniejszyć. Wiedzą oni też, że dobre staranne leczenie cukrzycy oddala zagrożenie powikłań – tłumaczy prof. Tatoń.
Jak więc powinny żyć osoby z cukrzycą? – Skuteczne leczenie cukrzycy wymaga współdziałania lekarza i pacjenta – tłumaczy dr Paweł Luźniak z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Szpital Bródnowski). – Niektóre elementy leczenia praktycznie w całości zależą od chorych, a rolą lekarza jest przekazanie im jak największej ilości informacji, żeby mogli w pełni świadomie podejmować prawidłowe decyzje – stwierdza. Dodaje też, że do najważniejszych należą dieta cukrzycowa i odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny. – Osoba chora na cukrzycę powinna w swym jadłospisie znacznie ograniczyć spożycie niektórych produktów. Należą do nich: cukier, płyny słodzone cukrem, słodkie i tłuste ciasta, czekolada, dżemy, konfitury, słodkie soki owocowe, masło, smalec, słonina, frytki, chipsy, sól, napoje alkoholowe – wyjaśnia dr Luźniak. Podkreśla, że spożywanie tych produktów może doprowadzić do znacznego podniesienia poziomu glukozy we krwi lub innych zaburzeń metabolicznych. Poza tym chorzy powinni w swojej diecie preferować pełnoziarniste pieczywo, odtłuszczone mleko, chude mięso, drób, oleje roślinne, warzywa i świeże owoce. Posiłki powinny być spożywane o stałych godzinach. – A jeżeli ktoś ma nadwagę lub otyłość, to powinien ograniczyć ilość spożywanych kalorii, co umożliwi odchudzanie – tłumaczy dr Luźniak.