– Każdy z nas może złapać wirus opryszczki – mówi lek. med. Iwona Świdzińska, specjalista dermatolog-wenerolog z Centrum Medycznego Enel-Med. – W strefie umiarkowanej częściej chorują dzieci. Wirus przenosi się bardzo łatwo, szczególnie w dużych zbiorowiskach typu przedszkole - dodaje.
Opryszczka jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirus opryszczki (Herpes Simplex). Należy do grupy herpeswirusów zawierających kwas deoksyrybonukleinowy, w którym zapisane są "parametry" wirusa - budowa i zasady jego działania. Najbardziej znaną formą opryszczki jest tzw. opryszczka wargowa, którą wywołują wirusy Herpes simplex typu 1 (HSV1). Atakuje głównie okolice ust, ale także dziąseł, języka czy policzkach. – Najczęściej zarażamy się przez kontakt ze śliną czy wydzieliną a nawet przebywając w jednym pomieszczeniu, np. jadąc windą z osobą zakażoną – wyjaśnia lek. med. Iwona Świdzińska.
Rzadziej występuje opryszczka narządów płciowych wywoływana przez wirus HSV2. Jest on przenoszony drogą płciową w drodze kontaktu seksualnego (stosunki analne i oralne). HSV2 od swoich zainfekowanych matek podczas porodu zarażają się również noworodki. – U tak małego dziecka nie działa jeszcze system odpornościowy i nie może wytworzyć przeciwciał. Wirus może zaatakować wiele narządów, powodując bardzo poważne zakażenie, które w skrajnych przypadkach kończy się śmiercią – ostrzega lekarz.
[srodtytul]Przebiegła jak lis[/srodtytul]
Pierwszy atak tzw. opryszczki wargowej jest zazwyczaj bardzo intensywny. Infekcja następuje najczęściej w okresie dzieciństwa. – Wiąże się z objawami ogólnymi. Mogą wystąpić gorączka, dreszcze, bóle mięśni. U dzieci czasem pojawia się opryszczkowe zapalenie jamy ustnej czy rączki – wyjaśnia dermatolog-wenerolog.