To najbardziej rewolucyjny projekt muzyczny od czasu pojawienia się syntezatora skonstruowanego przez Roberta Mooga. Elektroniczne jest jednak tylko sterowanie robotami. Do uderzania dzwonów, bębnów, czyneli, płytek wibrafonu czy szarpania strun gitar posłuży artyście specjalnie zaprojektowany mechanizm. Nie będzie to jednak bezduszna maszyna. To orchestrion – posłuszny gitarzyście zestaw instrumentów.

Pat Metheny podróżuje z nim po Europie od 1 lutego. Tego samego dnia ukazał się album „Orchestrion”.

– Po nagraniu płyty przez dwa miesiące przeprowadzałem próby i nauczyłem się lepiej wykorzystywać możliwości tych instrumentów – powiedział Metheny „Rzeczpospolitej”.

Podczas koncertu artysta będzie dysponował większą liczbą instrumentów niż w studiu. Częścią show jest jego opowieść, jak działa każdy z nich, oraz prezentacja ich możliwości. Uruchomione instrumenty mogą grać według zapisanego w pamięci komputera schematu, ale jest tu również miejsce na improwizacje.

Roboty jednak czasami płatają figle. Jak relacjonują recenzenci prasy brytyjskiej, pod koniec koncertu w Londynie zawiodło sterowanie kilku z nich i Pat zagrał finał tylko na gitarach. W Amsterdamie i w Paryżu wszystko zaś działało perfekcyjnie i efekt był niesamowity.

Pat obiecuje, że polska publiczność usłyszy utwory z nowego albumu w jeszcze ciekawszych, rozbudowanych wersjach. Jeśli ktoś sądzi, że będzie to mechaniczna muzyka, niech uwierzy wybitnemu jazzmanowi, który mówi: – To ja napisałem muzykę i aranżacje, i to ja będę improwizował. Mam nadzieję, że każdy znajdzie w mojej propozycji coś dla siebie.

[i]Pat Metheny Orchestrion, Sala Kongresowa, PKiN, bilety: 80 – 200 zł, tel. 22 656 72 99, poniedziałek (1.03), godz. 20[/i]