Województwo małopolskie będzie na Polskich Smakach reprezentowane po raz pierwszy. W tym regionie zachowały się stare odmiany roślin i rasy zwierząt, a żywność w dużym stopniu jest wytwarzana metodami tradycyjnymi, z wykorzystaniem tradycyjnych receptur. 13 wystawców zaprezentuje wysokiej jakości produkty, które ukażą różnorodność oferty kulinarnej Małopolski. Będą więc tradycyjne sery góralskie: oscypek, bundz i bryndza, korboc i redynkołka; ponadto oferowane będą m.in.: chleb prądnicki, podpłomyki, polędwica galicyjska, gęś marynowana oraz pierogi z soczewicą.
Po raz trzeci w Dniach Produktu Tradycyjnego weźmie udział kilkunastu producentów z województwa podlaskiego, gdzie rolnicy coraz bardziej nastawiają się na produkcję i promocję lokalnych specjałów – rozumiejąc, że wytwarzanie żywności według starych receptur to szansa na rozwój ich gospodarstw. Wśród przysmaków z tego regionu amatorzy tradycyjnej żywności znajdą m.in. mające unijny certyfikat tatarskie pierekaczewniki, a także jeczpoczmaki i listkowiec, litewskie wędliny czy karaimskie kibiny. Nie zabraknie także podlaskich serów, kiszki ziemniaczanej oraz kiszonek i marynatów.
Jak co roku swoje wyroby zaoferują producenci z województwa mazowieckiego, gdzie tradycyjny charakter zachowała znaczna część przetwórstwa spożywczego. Podstawową grupę wśród 19 wystawców będą stanowić producenci nagrodzeni w Konkursie o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wśród produktów tradycyjnych regionu w dużym stopniu będą reprezentowane przysmaki kurpiowskie: miody i produkty pszczelarskie, pieczywo, piwo kozicowe czy inne. Poza tym amatorzy tradycyjnych mazowieckich produktów znajdą ciechanowski krzepiak, makaron radziwiłłowski, obwarzanki odrzywolskie, wędzone ryby oraz tradycyjne wędliny i ciasta.
Oferowane produkty regionalne będą się charakteryzować znanym od pokoleń niezawodnym smakiem – powinny więc zadowolić podniebienie każdego amatora tych wyrobów.
Swoje produkty o charakterze tradycyjnym zaprezentuje również 18 firm wyróżnionych znakiem Poznaj Dobrą Żywność – przyznanym przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.