A jaki jest jego zamysł? – Pokazanie szerokiego spektrum tego, czym społeczność żydowska Warszawy się interesuje, co ją porusza – mówi Judyta Nekanda-Trepka, autorka festiwalu. – Zapraszamy wszystkich, by wspólnie z nami odkrywali różne barwy judaizmu, historii i kultury żydowskiej.
A jest co odkrywać – to nie ulega wątpliwości. W tym roku uczestnicy imprezy będą mieli na to dziewięć dni. Wszystko rozpocznie się w sobotę w synagodze Nożyków otwarciem wystawy „Cukunft”. Zobaczymy zdjęcia, które Magda Braniewska zrobiła przedstawicielom dwóch pokoleń warszawskich Żydów – dziadkom i wnuczkom. Wysłuchamy też wywiadów z nimi.
Przy synagodze Nożyków odbędzie się również finał (23.05, godz. 18) – koncert, podczas którego wystąpią Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, ZooPlan, Cukunft oraz OKTS. A co będzie się działo między tymi wydarzeniami?
Z licznych projektów na szczególną uwagę zasługuje zwiedzanie żydowskich cmentarzy. W niedzielę (16.05) o godz. 13 chętni będą mogli zobaczyć, co zostało z kirkutu bródnowskiego, który powstał w latach 80. XVIII wieku z inicjatywy bankiera Szmula Zbytkowera. Opowiadać o tym miejscu będzie Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W czwartek (20.05, godz. 22) rozpocznie się nocne zwiedzanie cmentarza przy Okopowej, prowadzone przez Remka Sosnowskiego i Witka Wrzosińskiego (konieczne są zapisy).
Na niedzielę (16.05) zaplanowano grę miejską Tikkun Olam, podczas której będzie można sprawdzić, jak w Warszawie przeszłość miesza się z teraźniejszością. Start o godz. 16.30 w synagodze Nożyków.