- Przywiozę do Londynu trochę polskiej kultury i na chwilę zamienię Southbank Centre w miniaturową Polskę - powiedział Kennedy, który od dziesięciu lat mieszka w Krakowie, ale w W. Brytanii cieszy się nieustająco ogromną popularnością.

Sam poprowadzi kilka zespołów. Ciekawie zapowiada się występ Chopin Super Group z udziałem pianisty Janusza Olejniczka, wokalistki Anny Marii Jopek i Sebastiana Karpiela-Bułecki. Różne style zaprezentuje Nigel Kennedy’s Orchestra of Life. To najnowszy pomysł artysty na oryginalne interpretacje kompozycji reprezentujących różne epoki i style: od Bacha do Ellingtona.

Ale prawdziwym hitem może okazać się FA Project - Anglia kontra Polska - 1973. Kennedy i jego zespół będą improwizować do... wyświetlanego na ekranie pamiętnego meczu piłkarskiego na Wembley. Jazzowy kwintet skrzypka złożony z młodych polskich muzyków zaprezentuje utwory z albumu „Shhh!”.

Po rewelacyjnym występie na ostatnim festiwalu Wiosna Jazzowa Zakopane 2010 można być pewnym, że serca londyńskiej publiczności podbije wspólny występ zespołu klezmerskiego Kroke i Kennedy’ego. Ich pasjonujące improwizacje na motywach muzyki świata wszędzie wzbudzają zachwyt.

Własny kwintet z saksofonistą Adamem Pierończykiem zaprezentuje w Londynie młody pianista Piotr Wyleżoł, od lat współpracujący z brytyjskim skrzypkiem. Jedną z najciekawszych interpretacji muzyki Krzysztofa Komedy w ostatnich latach przygotowała supergrupa Majewski & Friends.

Rozbudowaną „Autumn Suite” na kwartet jazzowy i orkiestrę przedstawi gitarzysta Jarek Śmietana. Nowoczesną muzykę inspirowaną folklorem góralskim wykona grupa Zakopower Sebastiana Karpiela-Bułecki. W Queen Elizabeth Hall zaśpiewa Anna Maria Jopek.

W czasie weekendu odbędą się warsztaty lutnicze Grzegorza Bobaka. Będzie można podpatrzeć, jak wykonuje się i naprawia góralskie skrzypce. Breakdance tańczyć będą Missionaries of Rhythm z Krakowa. Spróbować będzie można polskich potraw i piwa.

Przez trzy dni Londyn będzie jeszcze bardziej polski niż podczas wcześniejszych, licznych imprez Polska! Year.

[link=http://blog.rp.pl/marekdusza/2010/05/28/swieto-polskiej-muzyki-w-londynie/]Czytaj i komentuj na blogu[/link]

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ