Długie godziny przy komputerze i telewizorze, przebywanie w klimatyzowanych i źle oświetlonych biurach, uboga w luteinę i beta-karoten dieta, nieosłanianie oczu przed słońcem – wszystko to sprawia, że wzrok może się pogorszyć.
– Wiele wad wzroku lub schorzeń oczu wykrywamy podczas profilaktycznych badań pracowniczych. Firmy wykupują swoim pracownikom abonamenty medyczne, w ramach których przeprowadzane są badania okresowe. Dzięki nim przypadkiem wykrywamy różne choroby, od zapalenia spojówek po jaskrę. Wzrok należy badać co dwa lata. Osoby z wadami wzroku powinny odwiedzać okulistę częściej, minimum raz w roku – mówi dr Beata Kaszyńska, okulistka z Centrum Medycznego Enel-Med.
Wzrok pogarsza się wraz z wiekiem i na to nie mamy wpływu. Można jednak zadbać o to, by cieszyć się nim jak najdłużej, przestrzegając kilku zaleceń.
[srodtytul]Praca w dzień[/srodtytul]
Praca przy komputerze, w klimatyzowanych pomieszczeniach nie sprzyja oczom. By jak najdłużej cieszyć się sokolim wzrokiem, należy przede wszystkim zadbać o miejsce pracy. – Monitor powinien być ustawiony w odległości mniej więcej pół metra od osoby, która przed nim siedzi. Górna jego krawędź powinna znajdować się na wysokości oczu. Należy powiększać czcionkę, jeśli słabiej widzimy. Chodzi o to, by patrzeć w ekran bez mrużenia oczu – dodaje specjalistka i namawia, by w monitorach instalować filtry pochłaniające promieniowanie.