Liczi
Pochodzą z południowych Chin. Mają pomarańczowo-czerwoną barwę i kształt malin. Pokryte są cienką, kruchą skorupką. Wewnątrz znajduje się biały, galaretowaty miąższ o słodko-kwaśnym smaku. Jest tam też brązowo-czarna, błyszcząca pestka wielkości fasoli.
Liczi można jeść surowe po wcześniejszym usunięciu skorupki. Po wyjęciu pestek mogą posłużyć do przygotowywania sałatek, kompotów i syropów. Można je też zamrażać i suszyć. Są ciekawym dodatkiem do drinków.
Owoce liczi zawierają cukier, białko, kwas jabłkowy i dużo witaminy C. Są jednak nietrwałe - w warunkach pokojowych świeżość zachowują przez 2-3 dni.
Kaki
Pochodzi z Chin i Japonii. Przypomina pomidora z czterema listkami na spodzie. Owoce mogą być pomarańczowe, czerwone lub żółte. Ze względu na aromat i soczystość najbardziej cenione są dojrzałe kaki. Ich miąższ jest bardzo słodki, lekko galaretowaty.
Kaki jada się na surowo, podobnie jak kiwi - za pomocą łyżeczki wyjmuje się miąższ z przepołowionych części. Można podawać je też gotowane, kandyzowane, przerabiane na dżemy, w formie sałatek, galaretek bądź lodów.