Jego eksponaty pokazują historię produkcji soli na tym terenie i potwierdzają bogactwo żup krakowskich, które jako przedsiębiorstwo państwowe w średniowiecznej Polsce przysparzało skarbowi królewskiemu olbrzymich dochodów. Piękne wyrobiska kopalni są dziś scenerią, w której podziwiać można unikalne zabytki techniki, zachwycające zbiory geologiczne i obiekty sztuki.
Blask kryształów w skarbcu geologicznym
W muzeum podziwiać można okazy kryształów (z podziemnego rezerwatu Grot Kryształowych w Wieliczce), delikatnych włosów solnych, choinek, stalaktytów czy stalagmitów. Ich niezwykłe kształty to rezultat tzw. wtórnych krystalizacji, do jakich dochodzi tam, gdzie pojawiła się solanka.
Zwiedzający mogą także obejrzeć fragmenty skamieniałych roślin i zwierząt żyjących przed milionami lat oraz pokryte pięknymi kryształami soli przedmioty codziennego użytku wykorzystywane przez górników – konewkę, miotłę czy drabinę. I te zwykłe kiedyś narzędzia pracy nabrały w specyficznym podziemnym mikroklimacie walorów prawdziwych dzieł sztuki.
Pradziejowe warzelnictwo soli
Model prehistorycznej warzelni soli potwierdza, że już 6 tysięcy lat temu w okolicach Wieliczki produkowano sól. Dokumentują to odkrycia archeologów, którzy odnaleźli ślady tych umiejętności naszych przodków z czasów neolitu. Dzięki temu ważnemu odkryciu Wieliczka zaliczona została do najstarszych w Europie miejsc, szczycących się udokumentowaną produkcją soli. A ta była bardzo cenna i pełniła przez wieki funkcję pieniądza.
„Warzenie" soli polega na odparowaniu wody z solanki. W Wieliczce do tego celu używano ognia.