Jest to prezentacja współczesnego designu studia Kosmos Project, odwołującego się do ludowych tradycji: Nocy Kupały i Dziadów.
Autorzy, projektując świeczniki, kilimy, siedziska, wazy, maski poszukują środków wyrazu, które przemawiałby językiem zrozumiałym dla współczesnego odbiorcy i oddały atmosferę i energię dawnych rytuałów. Szczególnie uwagę przyciągają dekoracyjne barwne maski, które przypominają, że w obrze?dzie Dziado?w ukrywano za maskami twarz, aby złe duchy nie mogły rozpoznać uczestniko?w i porwać w zas?wiaty.
„Nieświadomość zbiorowa została ukształtowana w toku ewolucji człowieka pod wpływem powtarzających sie przez wiele pokoleń doświadczeń – tłumaczą Ewa Bocheń i Maciej Jelski, twórcy Kosmos Project. - Odziedziczona po przodkach jako nieświadomość instynktowna i archetypowa wyraża się w mitach, sztuce, ceremoniale religijnym, obyczajach, przeżyciach mistycznych, paranormalnych. Jest zjawiskiem wspólnym dla wszystkich kultur, ale mimo powtarzalności archetypów, w rożnych krajach, każdy naród ma charakterystykę tylko jemu właściwą i tej właściwości Polski poświęciliśmy nasz projekt.
Poszukiwaliśmy inspiracji w pradawnej kulturze, opartej na głębokiej więzi człowieka z naturą i zmieniającymi się porami roku. Czasy, w których żyjemy – chaos, niepewność skłaniają do refleksji. Zwracają uwagę na to, ze funkcjonujemy wyłącznie w świecie materialnym, w procesie rozwoju cywilizacji zagubił się duchowy aspekt człowieka. Coraz bardziej widoczna staje się potrzeba nowego zdefiniowania duchowości, odnalezienia jej miejsca w nowoczesnym cywilizowanym świecie, po to by zatrzymać dehumanizacje naszego życia."