Pierwszy i bardzo ważny zresztą krok to odpowiednio sformułowany wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji. W gruncie rzeczy na tym etapie wszystko zależy od wierzyciela, bowiem komornik działa w granicach wniosku przez niego złożonego. Mówiąc prościej: komornik nie podejmie wobec dłużnika żadnych czynności, o których we wniosku nie było mowy. Co prawda komornicy wielokrotnie sugerują sposoby egzekucji, jednakże nie dysponują przecież informacjami o majątku dłużnika i nie mają obowiązku się w to wgłębiać.

Najpierw jednak formalności. Wniosek musi przede wszystkim spełniać wymogi pisma procesowego. W przypadku braku odpowiedniej formy i/lub zawartości, wierzyciel lub jego pełnomocnik będzie musiał poprawić tudzież uzupełnić pismo w określonym terminie. W prawidłowo sformułowanym wniosku do komornika określić trzeba rodzaj pisma, organ, do którego jest skierowane oraz strony postępowania. Na wniosku o wszczęcie egzekucji obowiązkowo widnieć też musi podpis wierzyciela lub jego pełnomocnika. Należy także wskazać załączniki dodane do pisma, jak również świadczenie, które ma być egzekwowane oraz sposoby egzekucji. Trzeba pamiętać, że do wniosku musi być załączony oryginał tytułu wykonawczego.

Sposobów egzekucji wierzyciel może wskazać dowolną liczbę, jednak ważniejsze jest, aby w ramach wnioskowanych sposobów egzekucji np. z ruchomosci, wierzyciel wskazał konkretne prawa majątkowe dłużnika np. samochód osobowy. Jeżeli sposoby egzekucji wymienione we wniosku nie przyniosą w toku sprawy efektów, komornik wezwie wierzyciela do złożenia wniosków, w szczególności wskazania nowych sposobów egzekucji. W przypadku, gdy wierzyciel w zakreślonym przez komornika terminie 7 dni nie odpowie na to wezwanie, komornik umorzy postępowanie. Warto o tym pamiętać, gdyż wierzyciel zawsze, na każdym etapie postępowania, może wskazywać komornikowi nowe sposoby egzekucji. Jak już zostało wspomniane, istotną rolę w skuteczności postępowania komorniczego odgrywają informacje o dłużniku – to właśnie na ich podstawie określamy przedmiot egzekucji. Wierzyciel – samodzielnie bądź z pomocą specjalistów (wywiad gospodarczy) – powinien ustalić, jakim majątkiem dysponuje dłużnik. Korzystając z powszechnie dostępnych rejestrów, przy pewnej dozie cierpliwości, inicjatywy i zaangażowania, da się osiągnąć podobne efekty, jak przy współpracy z wywiadem gospodarczym, za to zdecydowanie niższym kosztem. Na ogół wystarczy wystąpić do starostwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika (informacje o nieruchomościach, będących własnością dłużnika) albo urzędu miasta lub gminy (informacje o zarejestrowanych na dłużnika pojazdach). W obydwu przypadkach koniecznym będzie wskazanie interesu prawnego, inaczej informacje nie zostaną udzielone.

Warto również znać i wskazać komornikowi we wniosku o wszczęciu egzekucji numer PESEL, NIP lub REGON dłużnika. Po co? Aby umożliwić komornikowi skierowanie zapytań do urzędów takich jak urząd skarbowy czy ZUS. Kolejną bardzo ważną rzeczą, której wierzyciel nie powinien zaniedbywać, są numery rachunków bankowych dłużnika. Wierzyciele nawet nie wiedzą, że takimi informacjami dysponują na podstawie historii operacji na własnym rachunku bankowym. Częstokroć jedyną czynnością, jaką będzie musiał wykonać wierzyciel, jest weryfikacja wyciągów, historii operacji czy własnej dokumentacji finansowej pod kątem przelewów, jakie w przeszłości mógł wykonać dłużnik.

Jak widać, samodzielne wystosowanie wniosku do komornika zawsze – nawet gdy posiadamy pewien zasób wiedzy z zakresu, jak poprawnie należy to zrobić – jest czasochłonne. Można oczywiście wygenerować pismo odpłatnie, ale czy na pewno chcemy ponosić dodatkowe koszty? Dostępne w Internecie porady prawne za darmo też nie do końca uczynią sytuację komfortową, bowiem tylko trochę ograniczą naszą pracę nad wnioskiem. Wychodząc naprzeciw potrzebom wierzycieli powstała usługa o nazwie eKomornik, mająca na celu zminimalizowanie wydatków oraz wysiłku, związanych z procesem egzekucyjnym. Jedną z opcji dostępnych na stronie www.ekomornik.pl jest właśnie w pełni zautomatyzowane tworzenie wniosków do komornika.