Wielkie otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej na Placu Krasińskich w Warszawie (WIDEO)

Uroczysty koncert „Słowo” zainaugurował udostępnienie publiczności Pałacu Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej z wystawą najcenniejszych zabytków polskiego i europejskiego piśmiennictwa.

Publikacja: 22.05.2024 13:12

Pokaz Multimedialny na fasadzie Pałacu Rzeczypospolitej

Pokaz Multimedialny na fasadzie Pałacu Rzeczypospolitej

Foto: Monika Kuc

Po raz pierwszy w historii mogą wejść do Pałacu zwiedzający.

- Są w nim skarby wielu narodów kultur, języków i tradycji, które w Rzeczpospolitej przez setki lat w sposób pokojowy tworzyły dobro naszego państwa. Wybraliśmy je z ponad 10 mln obiektów znajdujących się w posiadaniu Biblioteki Narodowej - mówił na wczorajszej uroczystości dr Tomasz Makowski, jej dyrektor. - Dziękujemy tą wystawa tym wszystkim, którzy stworzyli naszą wyobraźnię, stworzyli nas. Dziękujemy za bogactwo i precyzję języka, ciekawość świata, za nauczenie nas otwarcia na odmienność i różnorodność. To spojrzenie budowali Kochanowski, Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Konopnicka i Orzeszkowa, Herbert i Gombrowicz, Górecki, Osiecka i Komeda. Otwarta 277 lat temu Biblioteka Narodowa zapracowała sobie na miano instytucji zaufania publicznego, dlatego tak wiele ludzi kultury i nauki przekazuje jej swoje spuścizny, aby wiecznotrwała instytucja mogła przechować je dla następnych pokoleń. To skarbiec piśmiennictwa Rzeczypospolitej, tego wszystkiego, co w naszej kulturze jest najszlachetniejsze, najpiękniejsze najważniejsze…

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kultura
Krakowska wystawa daje niepowtarzalną szansę poznania sztuki rumuńskiej
Kultura
Nie żyje Ewa Dałkowska. Aktorka miała 78 lat
Kultura
„Rytuał”, czyli tajemnica Karkonoszy. Rozmowa z Wojciechem Chmielarzem
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Kultura
Meksyk, śmierć i literatura. Rozmowa z Tomaszem Pindlem