W Poznaniu ruszyła budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Twórcami projektu jego nowej siedziby jest znana warszawska pracownia architektoniczna WXCA, której dziełem jest także Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Publikacja: 16.02.2024 22:22

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, projekt WXCA

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, projekt WXCA

Foto: WXCA

16 lutego odbyła się w Poznaniu uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z udziałem Przemysława Terleckiego, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania oraz Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego.

Kamień węgielny pochodzi z ulicy Ratajczaka (w czasach zaborów Wilhelmińskiej) w Poznaniu, gdzie Powstanie Wielkopolskie, jedyne zwycięskie w naszych dziejach, rozpoczęły pierwsze strzały 27 grudnia 1918 roku. Do połowy stycznia 1919 wyzwolono miasto i większą część Wielkopolski. Za dzień zakończenia powstania uznaje się 16 lutego 1919 roku, kiedy Niemcy i państwa Ententy podpisały rozejm w Trewirze. Do rozejmu dodano korzystne dla Polski postanowienia dotyczące zakończenia konfliktu polsko-niemieckiego. Ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczypospolitej potwierdził zawarty 28 czerwca 1919 roku Traktat Wersalski.

Czytaj więcej

Wystawa Andrzeja Wróblewskiego na Biennale Sztuki w Wenecji

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 składać się będzie z czterech różnej wielkości pawilonów otaczający centralny plac, pod którym usytuowana zostanie wystawa stała o powierzchni 3 tys. m kw., opowiadająca o przebiegu powstania i jego następstwach.

Nowoczesny kompleks muzealny usytuowany jest w pobliżu Wzgórza św. Wojciecha i ponad 800-letniej świątyni pod wezwaniem patrona. Będzie 10 razy większy od Odwachu na Starym Rynku – obecnej siedziby muzeum.

Architekci WXCA zwyciężyli w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną poznańskiej placówki w 2019 roku, na który zgłoszono 56 prac. Jury doceniło projekt WXCA m.in. za propozycję włączenia w siedzibę Muzeum publicznej przestrzeni dla mieszkańców miasta oraz wrażliwość na historyczny kontekst przestrzenny.

Współczesność i historia

Podstawą koncepcji urbanistyczno-architektonicznej pracowni WXCA jest przekonanie, że współczesne muzeum powinno być nie tylko miejscem opowiadania o historii, ale też przestrzenią dzisiejszego aktywnego dialogu, interakcji i relacji społecznych. Dlatego też jako centralny element całego założenia architekci zaproponowali publiczny plac – symbol wspólnoty i współdziałania.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, WXCA

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, WXCA

WXCA

A jednocześnie układ urbanistyczny czterech wolnostojących bloków zakreśla osie komunikacyjne i widokowe – z ekspozycją historycznego krajobrazu Wzgórza Świętego Wojciecha.

Refleksja nad współczesnością i historią znalazła wyraz w architekturze oraz użytych materiałów. Z zewnątrz bloki muzealne wykończone będą kamieniem. Niższe partie - surowym kamieniem, który może przywoływać pamięć o pierwszych budowlach na ziemiach polskich. W wyższych partiach faktura materiału będzie ulegać zmianie, a elewacje kolejnych kondygnacji wykonane będą z gładko ciętego kamienia, który symbolicznie przenosi nas do czasów współczesnych

Formuła centralnego placu miejskiego otwartego na otaczające go przestrzenie pozwali na aranżację różnych aktywności. Może to być miejsce wypoczynku, podkreślone instalacją – „Obrazem wodnym”. jak i naturalne miejscem do organizacji wykładów, koncertów, spotkań . A wewnątrz obiektu znajdzie się też miejsce na wystawy czasowe, salę audytoryjną, bibliotekę, pomieszczenia do konserwacji muzealiów, pomieszczenia techniczne.

Czytaj więcej

Plany Zamku Królewskiego to Rafael, Matejko i Hasior

Budowa Nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest największą i najważniejszą inwestycją w historii Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, jest też pierwszą tego typu inwestycją w Poznaniu i Wielkopolsce po 1989 roku. Muzeum będzie kosztowało ponad 377 mln zł. Planowany termin zakończenia budowy przewidywany jest na grudzień 2026 roku.

Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”
Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz