Ministerstwo kultury nie wesprze ojca Tadeusza Rydzyka i Roberta Bąkiewicza

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odmówił przekazania dodatkowych 13 mln zł na wystawę w Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Odmówił też prezydentowi Otwocka współprowadzenia Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Dmowskiego i Paderewskiego.

Publikacja: 16.01.2024 14:16

O. Tadeusz Rydzyk

O. Tadeusz Rydzyk

Foto: PAP, Tytus Żmijewski

Jak poinformowało Ministerstwo Kultury minister Bartłomiej Sienkiewicz odmówił zabezpieczenia dodatkowych środków na rok 2024 w wysokości ponad 13 mln zł na budowę siedziby i wystawę stałą Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II ze względu na ograniczone środki inwestycyjne w ustawie budżetowej na rok 2024. O dodatkowe dofinansowanie zwrócił się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego dyrektor Muzeum „Pamięć i Tożsamość” o. Jan Król.

Piotr Gliński otworzył Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, Bartłomiej Sienkiewicz go nie wesprze

Minister Sienkiewicz wskazał, że zgodnie z umową o współprowadzeniu Muzeum „Pamięć i Tożsamość” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację „Lux Veritatis”, której prezesem zarządu jest o. Tadeusz Rydzyk, oraz Aneksem do tej umowy, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie jest zobowiązany do zabezpieczenia na rok 2024 środków inwestycyjnych na realizację powyższych zadań, ponieważ ich finansowanie ze strony MKiDN miało odbywać się w latach 2019-2023.

Jak pisała Małgorzata Piwowar budowane 4 lata muzeum ,,Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu, zostało otwarte październiku. - Głównym celem jest przedstawienie dziejów państwa polskiego – od chrześcijańskich początków po współczesność – mówił ówczesny minister MKiDN, Piotr Gliński w czasie otwarcia instytucji. Zaprezentowana została część ekspozycji z wystawy stałej, która ma zostać udostępniona zwiedzającym w 2024 roku.

Czytaj więcej

2024: Zmiany w muzeach i galeriach

Pieniądze dla Roberta Bąkiewicza?

Minister kultury informuje też, że przekazał prezydentowi Otwocka „Oświadczenie o braku możliwości realizacji umowy w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury pod nazwą Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego”.

Minister stwierdził wadliwość umowy, wskutek czego jest ona nieważna. Wobec powyższego Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego pozostaje państwową instytucją kultury, której jedynym organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak pisała "Gazeta Wyborcza" w grudniu prezydent Otwocka Jarosław Margielski (PiS) zwołał nadzwyczajną sesję rady miasta, aby jeszcze raz głosować nad uchwałą, którą niedawno uchylił wojewoda mazowiecki. Chodziło o współpracę samorządu z kontrowersyjnym Instytutem Dmowskiego i wielkie pieniądze dla polityków PiS.

Czytaj więcej

Patriotyczny instytut w Otwocku przegłosowany

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został utworzony za rządów PiS, kiedy resortem kierował Piotr Gliński. Instytut zasłynął z przyznawania wielomilionowych dotacji środowiskom narodowców. Największe kontrowersje budziło przekazanie łącznie 3 mln zł z publicznych funduszy stowarzyszeniom związanym z Robertem Bąkiewiczem, który przez lata organizował Marsz Niepodległości.

Plan zakładał, że przez 10 lat do Instytutu miało trafić 100 mln zł.

Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz
Kultura
Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat