Składa się na nią dwieście pięćdziesiąt pasteli wybitnych twórców polskich i europejskich. Pastele rzadko są publicznie pokazywane ze względu na delikatność materiału. Wystawę „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie” obejrzało już ponad 52 tysiące widzów. To pierwsza w Polsce tak szeroka prezentacją pasteli.

Pokaz pozwala nie tylko poznać mistrzów, ale także rozwój pastelu od jego początków w XVI wieku do pierwszej połowy XX wieku, szczególnie w dziejach sztuki polskiej. Jego „złoty wiek” przypada w Polsce na czasy stanisławowskie, czego przykładem są prace Louisa François Marteau i Anny Rajeckiej. Ale i potem wielu wybitnych malarzy sięgało po tę technikę, jak Stanisław Wyspiański, Teodor Axentowicz, Leon Wyczółkowski, Olga Boznańska, Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, Władysław Ślewiński, Witold Pruszkowski, czy Stanisław Ignacy Witkiewicz, twórca słynnej Firmy portretowej.

Po raz pierwszy od czasów dwudziestolecia międzywojennego mamy tu okazję obaczyć cykl Leona Wyczółkowskiego „Skarbiec wawelski” z 1907 roku - wyjątkową „inwentaryzację” skarbów krakowskiej katedry.

A w kolekcja pasteli wybitnych artystów europejskich ze zbiorów MNW m.in. prace Christiana Wilhelma Ernsta Dietricha, Élisabeth Louise Vigée-Le Brun, Jeana-François Milleta, Pierre’a Puvis de Chavannes’a, Adolpha Menzla, Maxa Liebermanna.

Prezentowane dzieła zdumiewają wyrafinowaniem i różnorodnością, przekonując, że pastel daje równie bogate możliwości, jak inne techniki malarskie i pozwala artyście w pełni wyrazić swoją indywidualność. I doskonale sprawdza się w portrecie, jaki i w pejzażu.
W trakcie finisażu wystawę można oglądać indywidualnie lub z przewodnikiem (o godz. 15, 16 i 17). Warto zainteresować się także specjalnymi wydarzeniami: wykładami i spotkaniami. W sobotę (o godz. 14 w Kinie Muz) Anna Grochala i Joanna Sikorska  z Gabinetu Rycin i Rysunków MNW zapraszają na spotkanie p.t. „Salon odrzuconych”, czyli czego nie pokazaliśmy na wystawie” .
W niedzielę odbędą się dwa wykłady: „Mistrzowie pastelu” przedstawią zmieniające się motywy, tematy, sposoby użycia pastelu, oraz sylwetki najwybitniejszych jego twórców (godz. 12, Kino Muz). I „Pastelowe marzenia, pastelowe krainy” Marcina Romeyko-Hurko , który przybliży motywie pastelu w historii kultury i jego wpływ także na literaturę, muzykę, modę i życie codzienne (godz. 14, Kino Muz).