W czwartek MNK otwiera w swoim oddziale w Kamienicy Szołayskich dwie nowe stałe galerie: „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku” oraz „Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku”. Prezentują osiągnięcia polskich twórców w obu tych dziedzinach w okresie ostatnich 120 lat.

Wystawy zapowiadają utworzenie przyszłego muzeum designu i architektury, który powstanie w Dawnym Hotelu Cracovia.

Na pierwszej ekspozycji znalazły się przedmioty codziennego użytku, a zarazem znakomite projekty polskich projektantów, uznane dziś za kultowe. Ramy czasowe prezentacji designu obejmują okres od Młodej Polski, przez modernizm i awangardę w II RP, czasy PRL, po współczesność.

Do najwcześniejszych eksponatów należą m.in. fotel z barwnym kilimem w stylu zakopiańskim, nawiązujące do projektu Stanisława Witkiewicza z początku XX wieku, kredens i krzesła według projektu Ludwika Pugeta oraz zachowane meble z mieszkania Żeleńskich, wykonane według projektów Stanisława Wyspiańskiego.

Ramy czasowe prezentacji designu obejmują okres od Młodej Polski, przez modernizm i awangardę w II RP, czasy PRL, po współczesność.

 Z lat 20. i 30. XX wieku pochodzą tkaniny batikowane, serwis „Kaprys” z Ćmielowa, geometryczne siedziska z sali kinowej projektu Franciszka Seiferta, a także druki reklamowe, etykiety produktów, opakowania na słodycze.

Czasy PRL-u reprezentuje słynna meblościanka, pocztówki dźwiękowe, fajanse z Włocławka, szkła Zbigniewa Horbowego, aparat fotograficzny „Alfa”.

Nowy rozdział polskiego designu po 1989 roku to z kolei stołki „Ribbon” Jana Lutyka i „Plopp” Oskara Zięty, szkło Agnieszki Bar, czy zabawki z serii „Poor design” Bartosza Muchy. Pokazano tutaj także projekty dla miasta i przestrzeni publicznej, jak  model pociągu firmy „Pesa”, rower miejski, koszulki firmy „Pan Tu Nie Stał” czy grę komputerową „This War of Mine” 11 Bit Studios.

Osobne przestrzenie zajmuje sztuka plakatu i moda, które będą miały zmienne odsłony czasowe. Obecnie oglądać można w tej części około 350 wyjątkowych obiektów. Przegląd plakatów opowiada o jego rozwoju, od prac Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” do współczesnych.

Dwanaście modnych kreacji kobiecych, wizytowych i balowych pochodzi z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pokaz architektury XX i XXI wieku ma także charakter przekrojowy i dzieli się na sześć tematów: Kompozycja, Natura, Technologia, Manifest, Czas i przestrzeń oraz Koszty, odnoszące się do głównych poruszanych problemów.

Najważniejsze realizacje architektoniczne z różnych lat przedstawiają makiety, fotografie i  multimedialne materiały .Eksponaty pochodzą w większości z kolekcji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. Wzbogacają je także wypożyczenia z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Sztuki w łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz działających dziś cenionych pracowni architektonicznych,  jak BBGK Architekci, KWK Promes, czy Biuro Projektów Lewicki Łatak.

Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie zaznacza, że design i architektura nie miały dotychczas stałej reprezentacji w MNK. I zapowiada: - Otwarcie stałych wystaw w Kamienicy Szołayskich to początek zmian, a także zapowiedź najważniejszego projektu inwestycyjnego, które Muzeum Narodowe w Krakowie realizować będzie w najbliższej przeszłości, czyli adaptacji dawnego hotelu „Cracovia” na cele nowego oddziału poświęconego architekturze i designowi.