Jury przyznało ją jednomyślnie za konsekwentną postawę, poszukiwanie harmonii, skupienie, wrażliwość i skromność, siłę i uniwersalność przekazu, poszerzanie granic sztuki i łączenie dwóch kultur.

„Od wielu lat, w sposób niezwykle konsekwentny i uniwersalny, z dystansem i spokojem, zamyka w formę i utrwala to, co ulotne – myśli, nastroje, uczucia, przemiany i chwilowe wrażenia. Jego minimalistyczne realizacje wymuszają na odbiorcy zaangażowanie emocjonalne i intelektualne, a wartości duchowe, pojęcia egzystencjonalne, materialność i metafizyka znajdują w jego sztuce niepowtarzalną formę. Dzięki jego wrażliwości i otwartości na naszą kulturę otrzymaliśmy lekcję, że ciągłe poszukiwanie może stać się filozofią zarówno życia jak i sztuki.” - uzasadnia swój wybór jury pod przewodnictwem Jakuba Ciężkiego.

Koji Kamoji urodził się w 1935 roku w Tokio. W latach 1953-58 studiował w Akademii Sztuk Pięknych Musashino w Tokio (dyplom w 1958 roku) w pracowni profesorów Saburo Aso iChoonan Yamaguchi. W 1959 roku przyjechał do Polski i rozpoczął studia na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych  (dyplom w 1966 roku)  w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego.

Jest malarzem, twórcą obiektów i instalacji, jednym z najwybitniejszych twórców polskiej awangardy. Mieszka i pracuje w Warszawie. Od 1967 roku współpracuje z Galerią Foksal w Warszawie.

Twórczość artysty osadzona jest w szerokim kontekście kulturowym - od estetyki japońskiej do tradycji awangardowych i współczesnej polskiej sceny artystycznej. Jego sztukę cechuje minimalizm i użycie prostych, łatwo dostępnych materiałów jak papier, sklejka, kamienie czy aluminium, a jednocześnie głębia myśli i uniwersalność przekazu. Retrospektywę jego prac prezentowała warszawska Zachęta w 2018 roku.

Koji Kamoji jest także laureatem Nagrody Krytyki im. C.K. Norwida. oraz Nagrody im. Cybisa.

Pomysłodawcami Nagrody im. Katarzyny Kobro, honorującej postawy twórców progresywnych i poszukujących, byli prof. Józef Robakowski oraz Nika Strzemińska, córka patronki nagrody i Władysława Strzemińskiego. Początkowo przyznawano ją prywatnie w Galerii Wschodniej; od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.

Do grona jej laureatów należą m.in. Ewa Ciepielewska, Cecylia Malik Jadwiga Sawicka, Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Wodiczko, Teresa Murak, Krzysztof M. Bednarski, Andrzej Dłużniewski, Zbigniew Dłubak.