– Bóle kręgosłupa stały się jednym z najczęstszych powodów zasięgania porad lekarskich, a także nieobecności w pracy. Trafiają do mnie pacjenci z bólem kręgosłupa, którzy dużo pracują siedząc za biurkiem, spędzają mnóstwo czasu w samochodzie i nie uprawiają sportu – mówi Piotr Kurzyński, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, kierownik medyczny kliniki Lux Med w Katowicach.
Pierwszym objawem chorób i zwyrodnień grzbietu jest ból. Bywa słaby, ale czasem pojawia się bardzo silny, uniemożliwiający poruszanie się. – Często pojawiające się bóle i zawroty głowy, drętwienie i osłabienie mięśni w obrębie barku czy ręki mogą świadczyć o chorobie kręgosłupa szyjnego, w przypadku odcinka lędźwiowego kręgosłupa ból lub uczucie drętwienia czy osłabienia może dotyczyć kończyn dolnych – tłumaczy lekarz.
Dolegliwości można zmniejszyć, biorąc ciepły prysznic i strumieniem wody rozmasowując napięte mięśnie przykręgosłupowe. Można również wziąć ciepłą kąpiel z dodatkiem soli mineralnych. – Pomocne może być leżenie na plecach, na równym, niezapadającym się podłożu, z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych. Osoby, które źle znoszą leżenie na plecach, mogą ułożyć się na boku z dociągniętymi do brzucha kolanami – radzi dr Kurzyński.
Gdy ból jest bardzo silny, wskazane jest zażycie leku przeciwbólowego i ułożenie się w pozycji opisanej powyżej. Należy również udać się do lekarza, szczególnie wtedy, gdy ból promieniuje do pośladka lub nogi.
Bóle grzbietu leczy się farmakologicznie oraz za pomocą zabiegów fizykalnych, masaży, terapii manualnej i ćwiczeń. – Badania potwierdzają, że najlepsze efekty uzyskuje się, stosując kilka form terapii jednocześnie – mówi dr Kurzyński.