[link=http://klubwinarzeczpospolitej.pl/]Wino[/link] podane w dobrym kieliszku smakuje lepiej. A w dobrym budynku? Właściciele słynnych winnic przekonują‚ że tak, i coraz częściej zatrudniają architektoniczne sławy. Przed dwoma miesiącami otwarto nową winnicę La Rocca, którą zaprojektował Renzo Piano. Jest w niej amfiteatr na 2500 miejsc‚ w którym zamiast widzów leżakują dębowe beczki. Wino dojrzewa w widowiskowej scenerii.
[b]Fabryka koloru koralowego[/b]
Piwnicę w Rocca di Frassinello‚ ukrytą w jednym ze wzniesień Maremmy‚ pagórkowatego regionu na północy Włoch‚ od klasycznego amfiteatru różni kształt - zbudowano ją na planie kwadratu. Jej 50 mkw. to serce nowej winnicy - tu właściciele urządzili uroczystą kolację dla 600 gości inaugurującą otwarcie budynku. Pierwsze butelki Rocca di Frassinello zobaczyły światło dzienne cztery lata temu. W przedsięwzięcie zaangażowany jest m.in. baron Eric de Rothschild‚ właściciel Chateau Lafite (wina z Chateau Lafite reklamowano kiedyś Ludwikowi XV jako "sekret wiecznej młodości"). Dach piwnicy w Rocca di Frassinello tworzy obszerna bladoceglasta piazza. Tu Renzo Piano postawił niemal całkowicie szklany pawilon, kontrastując go równoległościanem koloru koralowego przypominającym fabryczny komin. To wieża‚ która pozwala kontrolować temperaturę i wilgotność powietrza. Od strony pól otaczających winnice widać tylko ją i jej horyzontalną przeciwwagę -podłużną niską ścianę budynku. Dwie najprostsze geometryczne formy utrzymane w zdecydowanej‚ jednolitej kolorystyce.
[b]Wakacje z winem i architekturą [/b]
[link=http://klubwinarzeczpospolitej.pl/index.php/site/article/page/Podroze_z_winem,8,71.html]Zwiedzanie winnic[/link] to nowa forma ekskluzywnej turystyki, która rozwija się znakomicie. Przygody wędrownych enologów‚ znawców i miłośników wina trafiły nawet na ekrany kin. A charakterystyczny budynek to dodatkowy magnes. Jedną z pierwszych designerskich winnic‚ Dominus Winery z Napa Valley w Kalifornii‚ zamówił Christian Moueix‚ legenda w winiarskiej branży. Jacques Herzog i Pierre de Meuron zaprojektowali dla niego zwykły prostopadłościan z niezwykłą fasadą. Tworzą ją druciane klatki wypełnione połupanymi skałami bazaltu -budulca charakterystycznego dla regionu - w różnej wielkości i odcieniu. Klatki izolują termicznie budynek. W zależności od funkcji pomieszczeń‚ które się za nimi znajdują‚ zmienia się gęstość ułożonych kamieni. W niektórych miejscach przez przerwy między kamieniami przenika światło. To‚ co szorstkie i kanciaste, staje się ażurowe i delikatne. Winnica intryguje detalem ukrytym w najprostszej‚ pudełkowej formie.