Firma Philips proponuje Dynamic Lighting‚ system oświetlenia‚ który pozwala zmieniać temperaturę barwową światła.
Pomysł opiera się na obserwacji‚ znanej każdemu‚ że naturalne światło, czyli światło białe, stale się zmienia. Może mieć różny kolor i różną temperaturę‚ zwaną temperatura barwową‚ od ciepłej po chłodną. Mierzy się ją w skali Kelvina. O wschodzie słońca wynosi około 4000 K, a światło ma czerwone zabarwienie‚ w południe już 6000‚ a o zachodzie 2000. W słoneczny letni dzień dochodzi do 20000 K i ma bladoniebieski odcień.
Temperaturę barwową potocznie określamy jako: ciepłą‚ neutralną‚ chłodną‚ dzienną‚ dzienną chłodną. Tak też określają temperaturę barw producenci źródeł światła. Jednak te określenia są dość umowne. Ta sama wartość temperatury barwowej może być odbierana jako barwa lekko ciepła‚ jako barwa neutralna lub jako barwa lekko chłodna.
Mimo braku precyzji nie ma wątpliwości‚ że kolor światła jest dla nas bardzo ważny. Kiedy w Kalifornii rozważano wprowadzenie w życie zakazu stosowania tradycyjnych żarówek, mieszkańcy najczęściej obawiali się, czy energooszczędne świetlówki nie zamienią domu w miejsce tak przytulne jak stacja benzynowa. Inaczej mówiąc‚ bali się czy światło nie będzie za zimne. O to samo pytają klienci w Polsce.
Nie ma się czemu dziwić. Najbardziej lubiane ciepłe białe światło (3000 K) ułatwia relaks i wzmacnia dobre samopoczucie‚ chłodniejsze (5600 K) – pobudza do aktywności. Kupując żarówki do domu, najwyraźniej myślimy przede wszystkim o odpoczynku.