Damsko-męskie zabawy w detektywów

Często jest tak, że kobieta przeczyta tylko nagłówek wiadomości, w którym jest nieznane imię żeńskie, by zaczęła coś podejrzewać. Sama treść wiadomości może tylko tę reakcję wzmocnić. Mężczyźni rzadko reagują na podobne sytuacje, co nie znaczy, że ich nie dostrzegają - mówi Katarzyna Kawka, psychoterapeutka

Publikacja: 25.06.2008 01:37

Damsko-męskie zabawy w detektywów

Foto: archiwum prywatne

Red

Rz: Jak reagują mężczyźni, a jak kobiety po przeczytaniu niepokojącego esemesa w telefonie partnera?

Katarzyna Kawka:

Takie sytuacje mogą wywołać różne reakcje. To zależy od wcześniejszych doświadczeń partnerów, jak również poczucia bezpieczeństwa i zaufania w związku. Często jest tak, że kobieta przeczyta tylko nagłówek wiadomości, w którym jest nieznane imię żeńskie, by zaczęła coś podejrzewać. Sama treść wiadomości może tylko tę reakcję wzmocnić. Mężczyźni rzadko reagują na podobne sytuacje, co nie znaczy, że ich nie dostrzegają. A jeśli już zareagują, to jest to działanie bardziej strategiczne niż emocjonalne, np. odpowiadają krótkim komentarzem. Mężczyźni, na ogół, starają się zdystansować od myśli, że są zdradzani (traktują zdradę w kategoriach osobistej porażki). Różnice między płciami są efektem społecznego przekonania, że mężczyźni zdradzają, a kobiety są zdradzane. Osoby zaborcze i zazdrosne zwykle reagują złością, czasami agresją.

W jaki sposób rozmawiać z partnerem o treści takiego esemesa?

Powiedzenie partnerowi, że przeczytaliśmy jego wiadomość może być odebrane, jakbyśmy go „okradli”. Zachowanie, w którym przekraczamy granice naszego partnera, niesie kreślony komunikat: „Nie ufam ci”, „Nie szanuję ciebie”. Jeśli zdecydujemy się na rozmowę, ważne jest, by rozpocząć ją dopiero po osłabnięciu silnych emocji. Trzeba zadbać o odpowiednie miejsce i czas, by nikt takiej rozmowy nie przerywał.Nie oceniać drugiej osoby, ale powiedzieć jej, co czujemy. To powinien być dialog, nie monolog.

Reakcją, z którą się spotkamy, będzie zapewne złość.

Niekoniecznie. Jeżeli tworzymy związek partnerski, oparty na przyjaźni, to zapewne osoby będą poszukiwać przyczyny takiej sytuacji. Inaczej jest, kiedy partnerzy zazwyczaj rozwiązują problemy poprzez wyrzucanie z siebie wzajemnych emocji i oskarżeń. Mężczyźni lubią, jeżeli kobieta jest trochę o nich zazdrosna. Kiedy jednak próbuje ich kontrolować, stając się osobą zaborczą i podejrzliwą, to może wywołać w nich złość. Kobiety częściej reagują emocjonalnie, co wynika przeważnie z poczucia bezbronności w danej sytuacji. Niekiedy skupiają uwagę na swoich emocjach, odciągając ją od przyczyny problemu – treści esemesa.

Jakich zachowań szczególnie unikać?

Interpretowania zdarzenia bez poznania faktów, zabawy w detektywów i podejrzliwości wobec partnera. Unikajmy również szukania pomocy na forach internetowych. Często opisany jest tam fragment zdarzenia, który może różnić się od naszego. My natomiast narażamy się na dokonanie błędnej interpretacji. Lepiej od razu zwrócić się z prośbą o pomoc do przyjaciół czy psychologa.

Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie
Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka
Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku