Do Uniejowa nad Wartą wybrać się warto na podróż w czasie. Zapowiada się nie tylko ciekawie, ale i głośno. W najbliższy weekend – 19 i 20 lipca – organizowane są tu bowiem II Uniejowskie Manewry Artyleryjskie. Obejrzymy np. inscenizację XVII-wiecznej bitwy, w której zmierzą się wojska polskie i szwedzkie.

Piękną scenerię dla artyleryjskich pojedynków stanowi tutejszy średniowieczny zamek. Budowla została wzniesiona w XIV wieku, a jej charakterystyczna, okrągła wieża pełniła m.in. rolę więzienia. Tkwił w nim np. rzeźbiarz Hans Brandt za niedotrzymanie terminu ukończenia nagrobka św. Wojciecha dla katedry w Gnieźnie.

W niedzielę 20 lipca w Iłży za Radomiem już po raz piętnasty odbywać się będzie Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Program jest bogaty – wystąpi ponad 150 artystów – warto jednak poświęcić trochę czasu na zwiedzanie. To miasteczko ma bogatą historię, której świadkiem są ruiny XIV-wiecznego zamku biskupów krakowskich. Do dzisiejszych czasów ocalała tylko baszta, z której roztacza się malowniczy widok na okolicę.

Iłża szczyci się też sięgającą średniowiecza tradycją rzemiosła garncarskiego. O umiejętnościach twórców ludowych przekonamy się w czasie festynu z pokazami rękodzieła.

Jedno z najstarszych i najpiękniejszych miasteczek na Mazowszu, położony w przepięknej dolinie Liwca Węgrów, w najbliższy weekend proponuje I Mazowiecką Rodzinną Olimpiadę Sportów Wodnych.

Kiedy sportowe emocje opadną, proponuję spacer po mieście. Znajdziemy tu zabytki najwyższej rangi, takie jak barokowy kościół pw. Najświętszej Marii Panny oraz świętych Piotra i Pawła czy poreformacki zespół klasztorny.

Węgrów słynie z legend. Najpopularniejsza jest ta o lustrze, za pomocą którego czarnoksiężnik Twardowski na polecenie króla Zygmunta Augusta wywołał ducha jego zmarłej żony – Barbary Radziwiłłówny. Przykrą przygodę z lustrem miał ponoć sam Napoleon, który zobaczył w nim klęskę swojej armii pod Moskwą i przestraszony upuścił zwierciadło na ziemię. Lustro przechowywane jest do dziś w zakrystii zabytkowego kościoła pw. Najświętszej Marii Panny.

Uniejów, II Uniejowskie Manewry Artyleryjskie, Iłża, 15. Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki, Węgrów, I Mazowiecka Rodzinna Olimpiada Sportów Wodnych