W Las Vegas można podziwiać najwyższą fontannę muzyczną Bellagio na sztucznym jeziorze, której strumienie wzbogacone efektami świetlnymi tryskają do wysokości 73 m w rytm muzyki. W Hyde Parku w Londynie stworzono artystyczną wodną instalację „Kamienna rzeka”, która upamiętnia Dianę, księżnę Walii. Woda w tym sztucznym potoku, o dnie wyłożonym różnie profilowanym sztucznym granitem, raz płynie spokojnie, a raz burzy się i spada kaskadami.
[srodtytul]Oblicza wody[/srodtytul]
Wodne krajobrazy tworzone w mieście pełnią rozmaite funkcje. Przede wszystkim są oazami wytchnienia i relaksu, jak warszawskie Łazienki. Najlepiej, jeśli nie tworzą odosobnionych enklaw, a przenikają całą tkankę miasta. Rozumiemy to coraz lepiej. Wiele miast prowadzi kompleksową rewitalizację przestrzeni zielonych w zdegradowanych poprzemysłowych terenach. Znakomitym przykładem, że to możliwe jest Żyrardów. Rewitalizacja parku Dittricha przemienia ten kiedyś przędzalniczy ośrodek w miasto ogród. Z kolei Bydgoszcz prowadzi wielki strategiczny projekt rewitalizacji węzła wodnego, wykorzystując naturalne uroki krajobrazu nad Brdą oraz miejskie parki, Kanał Bydgoski, teren Wyspy Młyńskiej.
[srodtytul]Lustra dla wieżowców[/srodtytul]
Zieleń, fontanny podkreślają urodę starej architektury, a współczesną uczłowieczają. Wodno-zielone kompozycje na dziedzińcach wieżowców, a czasem i w ich wnętrzach są polem ciekawych i użytecznych eksperymentów projektantów. To dziś norma, że centra handlowe i biznesowe dbają o krajobrazowe urozmaicenie przestrzeni publicznej. Jak w Platinum Buisness Park przy ul. Domaniewskiej w Warszawie, gdzie biurowce, chmury i drzewa przeglądają się w sztucznym zbiorniku retencyjnym. Miejsce to przyciąga nie tylko pracowników. Chętnie tu spacerują też okoliczni mieszkańcy, zwłaszcza mamy z wózkami, zgodnie z intencją architektów. Zbiornik urozmaica malowniczy wodospad, który zarazem oczyszcza wykorzystywaną w nim wodę deszczową.
Z kolei basen wodny i rabaty przy minimalistycznym pawilonie wystawowym na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie wspomagają społeczną integrację. Dzięki architektom i gospodarzowi (Fabryka Trzciny, która organizuje imprezy kulturalne) powstało tu nowe kultowe miejsce stolicy, tłumnie odwiedzane przez jej mieszkańców i gości.