Wrzesień zapisany dźwiękami

Duet Klaus Schulze – Lisa Gerrard, Tomasz Stańko i Aga Zaryan wystąpią dziś podczas koncertu z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny i agresji sowieckiej na Polskę

Publikacja: 17.09.2009 03:17

Aga Zaryan

Aga Zaryan

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Na Zamku Królewskim znakomici artyści zaprezentują przygotowany specjalnie repertuar.

Wieczór o godz. 19 zacznie Aga Zaryan, która z akompaniamentem tria Michała Tokaja, harfistki oraz kwartetu smyczkowego zaśpiewa trzy piosenki. Pochodzić one będą z – poświęconego bohaterom Powstania Warszawskiego – wydanego w 2007 r. albumu „Umiera piękno”.

Z kolei światowej sławy trębacz jazzowy i kompozytor Tomasz Stańko przedstawi swą najnowszą suitę, dedykowaną obrońcom ojczyzny. Artyście towarzyszyć będzie sekcja rytmiczna jego kwartetu: kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz oraz nowe odkrycie Stańki – młody pianista Dominik Wania.

Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie jednak zaplanowana na finał premiera utworu „Homage a Polska”

– „W hołdzie Polsce”, poświęconego wydarzeniom z września 1939 roku. Wykonają go jego twórcy – legendarni Klaus Schulze i Lisa Gerrard, których – w innym repertuarze – oklaskiwaliśmy razem już w zeszłym roku w bazylice ojców salezjanów na Pradze.

Sam Schulze, prekursor rocka elektronicznego, współtwórca awangardowej niemieckiej formacji Tangerine Dream, koncertował w naszym kraju wielokrotnie. Pierwszy raz w 1983 roku, kiedy to zwieńczeniem triumfalnej trasy był podwójny album „Dziękuję, Poland”.

W 2007 r. Schulze nawiązał współpracę z Lisą Gerrard, australijską wokalistką, kompozytorką i aktorką, która w latach 80. wraz z Brendanem Perrym stworzyła słynny zespół Dead Can Dance. Po jego rozpadzie rozwijała karierę solową i kompozytorską twórczość filmową.

Uroczystego koncertu na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego wysłucha dwa tysiące osób. – Chętnych było wielokrotnie więcej. Z myślą o olbrzymim zainteresowaniu koncert transmitowany będzie na telebimie przy pl. Zamkowym – mówi Magdalena Jedynasiak, odpowiedzialna za produkcję wydarzenia z ramienia Stołecznej Estrady.

[ramka][b]Śpiewając o II wojnie światowej [/b]

Powstanie Warszawskie uczciliśmy w tym roku godnie. Czołówka sceny alternatywnej zinterpretowała wiersze Gajcego, za pamiętnik Białoszewskiego wziął się Mateusz Pospieszalski, a Hemp Gru i Pjus przedstawili osobiste, rapowe komentarze. Ale wojna to nie tylko zryw z 1944 roku.

Dla okołotriphopowego L.U.C jest ona punktem wyjścia. Album „39 – 89” ukazuje 50 lat historii Polski. Bez słów. U Pawła Kukiza ostrego komentarza za to nie brakuje. W „Heli Sztajnbach” porównał przewodniczącą Związku Wypędzonych do Hitlera, zaś w „17 września” opisał rosyjskich żołnierzy pijących wódkę nad grobem pomordowanych w Katyniu oficerów. [i]flint[/i][/ramka]

Na Zamku Królewskim znakomici artyści zaprezentują przygotowany specjalnie repertuar.

Wieczór o godz. 19 zacznie Aga Zaryan, która z akompaniamentem tria Michała Tokaja, harfistki oraz kwartetu smyczkowego zaśpiewa trzy piosenki. Pochodzić one będą z – poświęconego bohaterom Powstania Warszawskiego – wydanego w 2007 r. albumu „Umiera piękno”.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Kultura
Wystawa finalistów Young Design 2025 już otwarta
Kultura
Krakowska wystawa daje niepowtarzalną szansę poznania sztuki rumuńskiej
Kultura
Nie żyje Ewa Dałkowska. Aktorka miała 78 lat
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Kultura
„Rytuał”, czyli tajemnica Karkonoszy. Rozmowa z Wojciechem Chmielarzem