Dawniej panował przesąd, że drobnoustroje chorobotwórcze wgryzają się w ściany budynków i nie można się ich pozbyć. 20 lat temu z renesansowej Willi Decjusza w Krakowie wyprowadził się szpital przeciwgruźliczy i przystąpiono do remontu. – Uważano, że ściany są „zaprątkowane”, podjęto kretyńską decyzję o zbiciu tynków aż do cegły. Tak zniszczono cenne polichromie – wspomina dr Zbigniew Beiersdorf, konserwator miasta Krakowa w latach 1991 – 1999. Ucierpiała perła architektury, dzieło Bartolomeo Berecciego, autora kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. – Dziś chemia budowlana radzi sobie z każdym skażeniem budynku – twierdzi Barbara Jezierska, mazowiecki konserwator zabytków. I konsekwentnie wpisuje do rejestru zabytków stare szpitale, jak Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya czy Przemienienia Pańskiego na Pradze w Warszawie.
[srodtytul]Transatlantyk w Otwocku [/srodtytul]
– Na Zachodzie jest moda na leczenie w szpitalach zabytkowych. Są prywatnymi klinikami dla zamożnych – przekonuje Jezierska. Tym tropem myślenia poszła zapewne spółka Europejskie Centrum Zdrowia Otwock. W 2004 r. kupiła za 6,2 mln zł 24 budynki po byłym Wojskowym Szpitalu Gruźlicy i Chorób Płuc w Otwocku, wraz z 13-hektarową działką. Główny budynek szpitala – modernistyczny „transatlantyk” stoi na najwyższym w okolicy wzniesieniu. Zaprojektował go na początku lat 30. XX w. major Edgar Norwerth. Przed wojną było tu eleganckie sanatorium wojskowe.
Jeszcze po opuszczeniu przez wojsko, do 1999 r. zachowało się tu sporo oryginalnego wyposażenia, np. łazienki z lat 30. XX w. Ale rychło zostały zdewastowane. Nowy właściciel w styczniu 2006 r. uzyskał wpis obiektu do rejestru zabytków.
– Pierwotny projekt odnowy urągał wszelkim zasadom konserwatorskim, np. w reprezentacyjnym holu – typowy sufit podwieszony i świetlówki, jak w każdym szpitalu powiatowym – opowiada Barbara Jezierska. – Proponowaliśmy rozwiązania nawiązujące do oryginalnego wystroju, pokazywaliśmy stare zdjęcia. I udało się zachować sztukaterie na słupach, dobrze dobrać posadzkę, marmurowe okładziny ścienne.