Wiedza na temat zdrowego stylu życia jest w Polsce generalnie niska. Tylko 5 proc. Polaków potrafi prawidłowo wskazać podstawowe czynniki ryzyka chorób serca. A jak się czegoś nie wie, to trudno oczekiwać, że będzie się to stosować w codziennym życiu. Przypomnijmy – czynniki ryzyka, na które nie mamy wpływu, to wiek, płeć i skłonności genetyczne. W dużej mierze możemy jednak sami zredukować ryzyko zachorowania na serce. Te tzw. modyfikowalne czynniki to palenie tytoniu, nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, brak aktywności fizycznej, nadwaga, zła dieta, nadużywanie alkoholu, stres oraz przyspieszony rytm serca. W wielu przypadkach te niezdrowe zachowania nakładają się na siebie – nieodpowiednie żywienie i spożywanie dużych ilości alkoholu w połączeniu z paleniem papierosów może prowadzić do zaburzeń lipidowych i cukrzycy, a także nadwagi. Jeżeli dodamy do tego niechęć do jakiegokolwiek wysiłku i wszechobecny stres, to przepis na katastrofę jest praktycznie gotowy. Potwierdzają to dane o leczeniu nadciśnienia w naszym kraju. Tylko u 12 proc. pacjentów udaje się kontrolować chorobę (czyli obniżyć ciśnienie do wartości 140 na 90).
W tym przypadku można powiedzieć, że niewiedza rzeczywiście zabija. Aby to zmienić, w 2005 roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne stworzyło Polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (PFP). Skupia ono m.in. specjalistów kardiologów, internistów, diabetologów, neurologów, lekarzy rodzinnych. Celem Forum jest upowszechnienie wiedzy na temat zagrożenia, jakim są choroby układu krążenia i promowania nawyków, które to ryzyko mogą ograniczyć. PFP przygotowuje m.in. program nauczania dla szkół każdego stopnia o epidemiologii i prewencji chorób serca, a także stara się dopasować europejskie wytyczne do specyfiki naszego kraju.
Więcej informacji o Polskim Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia można znaleźć w Internecie pod adresem www.pfp.edu.pl. Można tam m.in. obliczyć ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia (test SCORE).
[i]—peka na podst. materiałów prof. Piotra Podolca, przewodniczącego Rady Redakcyjnej PFP[/i]