Naziemne próby jądrowe trwały od 16 lipca 1945 r. do 4 października 1962 r. W tamtym czasie Stany Zjednoczone przeprowadziły nad oceanem oraz w atmosferze 216 wybuchów jądrowych, a Związek Radziecki 217. Większość amerykańskich zdjęć odtajniono zaraz po zakończeniu testów.

Michael Light wybrał najciekawsze z tysięcy odbitek przechowywanych w Narodowych Archiwach Stanów Zjednoczonych, część z nich pochodzi z Narodowego Laboratorium Los Alamos. Zdjęcia wykonali operatorzy kamery i fotografowie wchodzący w skład grupy filmowej The Lookout Mountain. Pracowali z odległości zaledwie 6,4 km od miejsca detonacji na Poligonie Nevada oraz zdalnie sterując aparatami i kamerami rozlokowanymi jeszcze bliżej strefy zero.

- Wystawa zawiera reprodukcje oryginalnych fotografii, jak i skany autentycznych negatywów znalezionych w archiwach, które następnie wydrukowano w różnych rozmiarach na potrzeby wystawy. Żadna z fotografii nie została zmodyfikowana względem oryginału - zapewnia Michael Light.

Artysta mieszka i pracuje w San Francisco. Jego fotografie znaleźć można w wielu prywatnych i publicznych kolekcjach, m.in.: San Francisco Musuem of Modern Art, Getty Research Insitute, American Museum of Natural History, New York Public Library i Hasselblad Center. Oprócz „100 Suns” (2003 r.) światowe uznanie przyniósł mu projekt „Full Moon” (1999 r.).

Czytaj więcej - [link=http://www.yoursgallery.pl/exhibitions.php?action=details&exh_id=52]www.yoursgallery.pl[/link]

[b]Michael Light

100 Słońc

kurator wystawy - Maja Kaszkur

I piętro galerii, 06.11.09 - 31.12.09[/b]

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ