Gwiazdą wieczoru będzie z pewnością formacja Alesana. Przez obserwatorów sceny muzycznej jest uważana za jeden z najważniejszych zespołów sceny screamo – muzyki łączącej melodyjny hard core i emo. Ostre, szybkie gitary, dość krzykliwy wokal i niezłe melodie to ich wizytówka. Grają od 2004 roku, a ich debiutem płytowym był wydany w 2006 roku album „On Frail Wings of Vanity and Wax”. Krążek sprzedał się wyjątkowo dobrze dzięki dużej promocji, jaką kapela miała w stacji MTV.

Alesana będzie promowała swoją najnowszą, wydaną przed kilkoma miesiącami, płytę „The Emptiness”, na której poszerza swój muzyczny horyzont – więcej na niej elektroniki, słychać nawet kwartet smyczkowy.

W tej samej wytwórni (Fearless) nagrywa A Skylit Drive. Ale na tym podobieństwa się kończą, bo tym muzykom bliżej do tradycyjnego metalu czy post hard core. Choć nosa do dobrych melodii też im nie brakuje. Nagrali dwa albumy.

Z kolei Emarosa i Bury Tomorrow to debiutanci. Pierwsza kapela pochodzi z amerykańskiego Lexington. Dziewiczy album Emarosy „Relativity” (2008) znalazł się na liście 200 najlepiej sprzedających się płyt zeszłego roku w USA. A Bury Tomorrow to nadzieja brytyjskiego matal core.

[i]The Artery Foundation Tour, Stodoła, Warszawa, ul. Batorego 10, bilety: 50 – 65 zł, informacje: tel. 22 825 60 31, wtorek (11.05), godz. 19[/i]