[wyimek][b][link=http://www.facebook.com/?ref=home#!/pages/Zwierzeta-i-Ludzie-na-rppl/109910682386305" "target=_blank]Zaciekawiła Cię ta informacja? Dołącz do nas! "Polub" serwis Zwierzęta i Ludzie na Facebooku :)[/link][/b][/wyimek]

Okazuje się, że prosiaki górują inteligencją nad innymi zwierzętami gospodarskimi. Już miliony lat temu, gdy powstała rodzina świniowatych, jej członkowie opracowali nową strategię zdobywania pożywienia. Zamiast, jak inne parzystokopytne skubać trawę, świnie zaczęły ryć w ziemi i zjadać korzenie. Zdaniem niektórych naukowców świadczy to o umiejętności abstrakcyjnego myślenia i dostosowywania się do nowych sytuacji.

Badacze odkryli także, jak wiele cech łączy świnie i ludzi. Podobno dlatego, że mamy analogiczne usposobienia. Świnie tak jak my są raczej spokojne, unikają dużego wysiłku i biegają tylko wtedy, gdy muszą. To wszystko wpływa na fakt, że nasze układy krążenia są zbliżone. Mamy podobne serca i porównywalną budowę naczyń wieńcowych.

Już dziś skóra świń przeszczepiana jest ofiarom poparzeń, komórki rogówkowe są wykorzystywane w leczeniu chorób oczu, komórki trzustkowe w ratowaniu chorych na cukrzycę, a komórki mózgowe w pomaganiu cierpiącym na chorobę Parkinsona. Eksperci prognozują, że w przyszłości prosięta staną się dawcami narządów i wielu ludzi będzie zawdzięczać im życie.

[i]10.05 | tvp 2 | NIEDZIELA[/i]