Od 50 lat bada życie węży, jaszczurek i krokodyli. Jest przekonany, że przyglądając im się dokładnie, odnajdzie pierwowzory smoków znanych nam z setek baśni. Brytyjscy filmowcy wyruszają z naukowcem w wieloetapową podróż śladem ziemskich potworów. Pierwszym z nich jest krokodyl nilowy.
Osiągający 6 metrów długości gad ma imponującą szczękę z 60 zębami wywierającymi nacisk do 2 ton. Podobno można te stworzenia uznać za „smokopodobne” z powodu liczby ludzi, którzy co roku tracą życie w ich paszczach. Znacznie mniejszy, wręcz malutki smoczek żyje w słoweńskiej jaskini Postojnej. Odmieniec jaskiniowy bytuje w całkowitych ciemnościach, więc ma niemal pozbawioną pigmentu różową skórę i parę szczątkowych oczu. – Jego kończyny są zdumiewające: po dwa palce na tylnych i trzy na przednich – zwraca uwagę Rom.
Do tego odmieniec ma tak wolną przemianę materii, że może jeść... raz na 10 lat, a żyje nawet do stu.
Ziejący ogniem potwór to nic innego jak kobra tryskająca na kilka metrów śmiertelnym jadem. Często spotykana w Azji i Afryce kobra jawajska, mniejsza od swych słynnych hinduskich kuzynek, jest wyrafinowana bardziej niż one. Pluje przeciwnikowi jadem prosto w oczy.
Zdawać by się mogło, że najtrudniej będzie znaleźć na jawie smoka, który lata, bo pterodaktyle dawno już wyginęły. Jednak w lasach deszczowych w indyjskich Ghatach Zachodnich żyje latający smok Dussumiera. Śliczna kilkucentymetrowa jaszczurka ze smoczymi skrzydłami spędza życie w koronach drzew na wysokości kilkunastu metrów, ale żywi się na szczęście tylko mrówkami.