Źródło: youtube
Urządzenie AED
AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) jest to urządzenie, które powinno być zastosowane podczas każdej utraty funkcji życiowych poszkodowanego. Ma za zadanie dokonanie oceny pracy serca oraz, w razie stwierdzenia niepożądanego rytmu, zalecenie przeprowadzenia defibrylacji,
Wstrząs energią pochodzącą od defibrylatora jest dokonany w sposób bezpieczny za pośrednictwem samoprzylepnych elektrod. Urządzenie wydaje komunikaty słowne oraz prezentuje na wyświetlaczu polecenia do wykonania. Jest ono perfekcyjnie przystosowane do użycia przez świadka zdarzenia i stanowi alternatywę dla manualnych defibrylatorów obecnych w karetkach pogotowia ratunkowego. „Wczesna defibrylacja" może zostać wykonana na miejscu zdarzenia tylko poprzez zastosowanie urządzenia AED.
Wczesne podjęcie resuscytacji i prawidłowe wykonanie defibrylacji (w ciągu 2 minut) skutkuje przeżywalnością powyżej 60 procent. Z każdą kolejną minutą szanse te maleją..
W Polsce planuje się wprowadzenie defibrylatorów do powszechnego użycia. Mają być one dostępne w miejscach, gdzie NZK (Nagłe Zatrzymanie Krążenia) statystycznie może wystąpić częściej niż raz na dwa lata.
Według idei powszechnego dostępu do defibrylacji umieszczenie defibrylatorów w miejscach dużych skupisk ludzkich może poprawić skuteczność pierwszej pomocy. W 2005 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wpłaty z tytułu 1 proc. przeznaczyła m.in. właśnie na zakup defibrylatorów, które umieszczono w pierwszych stu placówkach. W Warszawie defibrylatory znajdują się m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim, w Bibliotece Narodowej i w Teatrze Wielkim.
Przykład zastosowania defibrylatora AED:
Źródło: youtube
Autorem powyższego filmu "AED-ratunek dla serca", jest Polska Grupa Ratownictwa Medycznego.
Zawartość merytoryczna fragmentu artykułu dotyczącego defibrylacji została opublikowana dzięki uprzejmości ratownika medycznego Konrada Chechelskiego, trenera Polskiej Grupy Ratownictwa Medycznego (www.pgrm.pl)
W następnych odcinkach przeczytasz o postępowaniu w przypadkach urazów głowy/szyi/kręgosłupa, udaru cieplnego, wstrząsu, porażenia piorunem/prądem, zatrucia, ukąszeń, epilepsji i złamań
na podstawie: ratownictwo.waw.pl, pierwszapomoc.com., ratownictwo.win.pl, ratujzsercem.pl, Wikipedia