Statystyki pokazują, że w na chorobę Parkinsona cierpi 20 tys. osób. Taką sumę podało Portugalskie Stowarzyszenie Chorych na Parkinsona na podstawie własnych analiz. Jak mówią specjaliści wynika to ze starzenia się Portugalczyków i zarazem ich długowieczności.
U mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, według badań lekarzy występują charakterystyczne mutacje genetyczne, które są odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka zachorowania na Parkinsona.
Specjaliści zajmujący się tą chorobą twierdzą, że jest spora szansa na zidentyfikowanie tej mutacji, dzięki czemu wielu pacjentów może odczuć ulgę. Prowadzone są testy kliniczne nad lekami nowej generacji, do których udziału zachęca się osoby posiadające zmutowany gen.
Choroba ta została opisana przez brytyjskiego lekarza Johna Parkinsona w 1817 roku. Występowała pod nazwą drżączka poraźna. U 70 proc. chorych może zacząć się od drżenia jednej ręki. U 20 - 40 proc. osób mogą pojawić się np. zaburzenia pamięci. Parkinson może dotknąć osobę już po 50 roku życia. Choroba atakuje powoli, a proces ten trwa latami.