Portali randkowych w Internecie jest mnóstwo. Wystarczy wpisać odpowiednie słowa w okienko wyszukiwarki, a już miejsce potencjalnych spotkań mamy podane jak na tacy. Liczba użytkowników tych najbardziej popularnych sięga milionów.
Nie ulega wątpliwości, że niemal każdy człowiek potrzebuje bliskości drugiej osoby. Dziś, gdy zabiegani i zapracowani coraz rzadziej mamy czas i okazję do poznania kogoś w realnym świecie, łatwość nawiązywania znajomości przez Internet wydaje się kusząca. Dotyczy to zarówno dusz towarzystwa, które brylują w każdym środowisku, jak i tych skrajnie nieśmiałych, którym nawiązywanie kontaktów przychodzi z ogromnym trudem.
Na randkowych portalach można spotkać przekrój całego społeczeństwa - ludzi wykształconych i z minimalnym dorobkiem edukacyjnym, zamożnych i ubogich. Autentycznie samotnych i tych samotnych w związkach. Znudzonych, szukających albo rozrywki, albo silnych doznań. Uczciwych, którzy otwarcie piszą o sobie i swoich zamiarach, i tych "uczciwych inaczej", którzy tworzą wizerunek radykalnie obiegający od rzeczywistego.
Wścibstwo ma uzasadnienie
Kiedy już zdecydujemy się przyłączyć do środowiska internetowych randkowiczów, musimy być przygotowani na pewne wymagania, które stawia przed nami właściciel konkretnego portalu. Czasem musimy wypełnić szczegółową ankietę, zadeklarować na przykład nawet wysokość dochodów, jaką powinien mieć nasz potencjalny partner, a czasem bardzo szczegółowo opisywać własną osobowość i preferencje.
Paradoksalnie, bardziej godne zaufania wydają się właśnie te portale, które jak najgłębiej sondują swoich użytkowników. Szczegółowo opracowany profil ma szansę zmniejszyć liczbę nietrafionych wyborów, a dodatkowo - niektóre z portali zatrudniają psychologów albo przynajmniej korzystają z ich konsultacji. Testy osobowościowe są wtedy profesjonalnie opracowane, a wykorzystanie informacji podanych przez randkowicza ułatwia programom komputerowym dobór.