Największe wydarzenie to otwarcie MOCAK, pierwszego wybudowanego u nas po wojnie Muzeum Sztuki Współczesnej. Cud zdarzył się w Krakowie. Budynek na terenie dawnej fabryki Schindlera zaprojektował włoski architekt Claudio Nardi. W maju odbyła się inauguracja, w czerwcu zaś muzeum zostało laureatem Międzynarodowej Nagrody ALA – Związku Architektów. Dyrektorka Maria Anna Potocka ruszyła z impetem – rewelacyjną wystawą "Akcjonizm wiedeński".
Kultura w 2011 roku - czytaj więcej
W Warszawie też prym wiodły przedstawicielki płci pięknej. Najgłośniej było o Katarzynie Kozyrze. "Casting", jej nowy projekt połączony z retrospektywą, otworzył sezon 2011 w warszawskiej Zachęcie. Ten sam pokaz zamknął rok w krakowskim Muzeum Narodowym.
Za granicą triumfowała Alina Szapocznikow, pośmiertnie (zmarła w 1973 roku) uznana za międzynarodową gwiazdę. Jej światową pozycję umocniła przeglądowa wystawa w brukselskim Centrum Sztuki Współczesnej Wiels, zorganizowana przy okazji naszej prezydencji w UE. Monografia przygotowana m.in. przez Joannę Mytkowską, dyrektorkę Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w 2012 roku będzie pokazywana w USA, z kulminacją w nowojorskim MoMA.
Kolejne wydarzenie zrealizowane dla uświetnienia polskiej prezydencji (koordynowane przez Instytut Mickiewicza) to ekspozycja "Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" w berlińskim Martin-Gropius-Bau. Anda Rottenberg, kuratorka i krytyczka sztuki, pracowała nad tym gigantem – 800 obiektów, dzieł sztuki, starodruków, filmów i dokumentów – ponad dwa lata. Heroiczny wyczyn: możliwie obiektywna interpretacja zawiłych układów między dwoma nacjami w ciągu millennium!